Menu

Najlepsze naturalne środki na kamienie nerkowe

28 maja, 2022 - Choroba nerek
Najlepsze naturalne środki na kamienie nerkowe

Kamica nerkowa jest dobrze znanym schorzeniem polegającym na tworzeniu się kryształów w nerkach, na które cierpi około 12% światowej populacji. Dotyka ona ludzi od 4000 r. p.n.e., stając się najczęstszą chorobą dróg moczowych.

Nawracające tworzenie się kamieni zostało powiązane z wieloma przewlekłymi chorobami, w tym ze schyłkową niewydolnością nerek, chorobami serca, cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym. Kamica nerkowa została nawet uznana za chorobę ogólnoustrojową związaną z zespołem metabolicznym.

Tworzenie się kamieni jest dość powszechne, a szacowany wskaźnik nawrotów w ciągu pięciu lat wynosi do 50%. Częstość występowania kamicy rośnie w ostatnim półwieczu, częściowo z powodu zmian w diecie i stylu życia.

Jeśli jesteś zagrożony lub miałeś już kamienie nerkowe, możesz być zainteresowany poznaniem naturalnych środków zaradczych. Oto kilka z nich, które warto wypróbować.

Woda

Wcześniejsze badania sugerowały, że dzienne spożycie wody, które produkuje co najmniej 2,5 litra moczu każdego dnia, może chronić przed kamieniami nerkowymi.

W metaanalizie posunięto się dalej i potwierdzono, że spożywanie wody wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem kamicy nerkowej. Naukowcy zauważyli: „Poprzez zwiększenie objętości moczu, zwiększone spożycie wody może rozcieńczyć stężenie moczu, zmniejszyć przesycenie CaOx [szczawian wapnia], zmniejszyć kwasowość moczu i usunąć sól”.

Sok z cytryny

Wydaje się, że terapia lemoniadą pomaga rozpuścić kamienie nerkowe, pomagając pacjentom z kamicą nerkową spowodowaną hipocytraturią. W jednym z badań czterech mężczyzn i siedem kobiet było leczonych lemoniadą średnio przez 44,4 miesiąca, podczas gdy grupa kontrolna składająca się z czterech mężczyzn i siedmiu kobiet była leczona cytrynianem potasu średnio przez 42,5 miesiąca.[vi]

Spośród 11 pacjentów leczonych lemoniadą, u 10 stwierdzono zwiększone stężenie cytrynianów w moczu. Dlatego też terapia ta wydaje się być rozsądną alternatywą dla pacjentów, którzy nie tolerują terapii pierwszego rzutu – zauważają naukowcy.

Cytrynian, sól obecna w kwasie cytrynowym, wiąże się z wapniem i pomaga zapobiegać tworzeniu się kamieni. Owoce cytrusowe i soki są znanymi źródłami cytrynianu w diecie, przy czym sok z cytryny wydaje się mieć najwyższe jego stężenie. W oddzielnym badaniu podawanie soku z cytryny modelom zwierzęcym hamowało wzrost poziomu wapnia w nerkach i wykazywało działanie ochronne przed kamicą moczową.

Tłuszcze Omega-3

Aby przetestować korzyści suplementacji kwasów tłuszczowych omega-3 u niektórych substancji powodujących kamienie, naukowcy ocenili wpływ suplementacji kwasem eikozapentaenowym (EPA) i kwasem dokozaheksaenowym (DHA) na czynniki ryzyka tworzenia się kamieni szczawianu wapnia w moczu.

Zespół przebadał 15 zdrowych osób, które przez pięć dni spożywały standaryzowaną dietę i pobierał codziennie 24-godzinne próbki moczu. W określonych fazach interwencji badani otrzymywali codziennie 900 miligramów EPA i 600 mg DHA.

Wyniki badań wykazały, że 30-dniowa suplementacja tłuszczami Omega-3 skutecznie zmniejszyła wydalanie szczawianów z moczem i ryzyko powstawania kryształów szczawianu wapnia, stanowiąc potencjalną długoterminową terapię.

Sok pomarańczowy

Sok pomarańczowy może mieć działanie lecznicze w odniesieniu do ryzyka powstawania kamieni.[xi] W badaniu 13 ochotników, w tym 9 osób zdrowych i 4 osoby z kamicą, otrzymywało wodę destylowaną, sok pomarańczowy lub lemoniadę podczas stosowania diety metabolicznej. Naukowcy zebrali 24-godzinne próbki moczu.

Stwierdzono, że sok pomarańczowy i lemoniada mają porównywalną zawartość cytrynianów. W przypadku soku pomarańczowego odnotowano jednak niższą zawartość szczawianów wapnia i kwasu moczowego.

“To krótkoterminowe badanie wskazuje, że spożywanie soku pomarańczowego może powodować biochemiczną modyfikację czynników ryzyka kamicy, jednak potrzebne są dodatkowe badania, aby ocenić jego rolę w długoterminowej prewencji nawrotów kamicy nerkowej” – napisał zespół.

Witamina E

W badaniu z 2004 r. witamina E zmniejszyła stres oksydacyjny związany z tworzeniem się kamieni nerkowych u chorych na gruźlicę. Stosowanie tego składnika odżywczego zmniejszyło ryzyko tworzenia się kamieni u pacjentów, którzy byli leczeni rutynowym schematem leków przeciwgruźliczych.

W pierwszym badaniu, w którym wykazano korzyści in vivo, terapia witaminą E zapobiegała odkładaniu się kryształów szczawianu wapnia w nerkach poprzez poprawę statusu antyoksydacyjnego w tkankach nerek.

Olej z wiesiołka

W badaniach z 1994 r. oceniano różne oleje i ich wpływ na kamienie nerkowe u samców zwierząt: olej beztłuszczowy, olej kokosowy, olej rybny i olej z wiesiołka.

Wyniki sugerują, że aktywność urokinazy nerkowej w kamicy nerkowej wywołanej infekcją może zostać przywrócona dzięki diecie bogatej w olej z wiesiołka, co czyni go istotną pomocą w zapobieganiu i leczeniu.

Czarnuszka siewna

Nigella sativa, powszechnie znana jako czarnuszka siewna, może pomóc w leczeniu lub zmniejszeniu rozmiarów kamieni nerkowych. W badaniu przeprowadzonym na 60 pacjentach z kamicą nerkową podawano im 500 mg kapsułek z czarnymi nasionami lub placebo dwa razy dziennie przez 10 tygodni.

W grupie stosującej czarnuszkę siewną 44,4% pacjentów całkowicie wydaliło swoje kamienie, przy czym ich wielkość pozostała niezmieniona. W grupie placebo efekt ten uzyskało 15,3% pacjentów. W porównaniu z placebo, czarnuszka siewna wykazała znacząco większy pozytywny efekt w rozpuszczaniu lub zmniejszaniu rozmiarów bolesnych kamieni.

Polecam również artykuł: “Przewlekła choroba nerek i jej naturalne leczenie.”

Źródło: https://www.greenmedinfo.com/blog/top-natural-remedies-kidney-stones

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x