Menu

Zaparcia i w jaki sposób się ich pozbyć

16 czerwca, 2024 - Jelita
Zaparcia i w jaki sposób się ich pozbyć

Zaparcia to jedna z dolegliwości, której nigdy więcej nie powinieneś mieć. Z pewnością ważne jest, aby wprowadzać do organizmu odpowiedni rodzaj pożywienia, ale niezbędne jest również wydalanie odpadów. Naturopaci często zajmują się chorobami jelit w pierwszej kolejności i nie bez powodu. Badania naukowe wykazały zwiększoną częstość występowania chorób uchyłkowych, chorób serca i raka wśród osób z zaparciami. U osób cierpiących na artretyzm często występują przewlekłe zaparcia. Prawdopodobnie co najmniej jedna trzecia wszystkich diabetyków potrzebowałaby mniej insuliny, gdyby w ich diecie było więcej błonnika.

W dużej części Afryki i Azji ludzie jedzą dużo warzyw, zbóż i roślin strączkowych (fasola, soczewica itp.). U tych ludzi czas przejścia pokarmu przez układ trawienny wynosi 18 godzin lub mniej. Oznacza to, że to, co pozostało z jedzenia, które właśnie zjedli, zostanie wydalone w postaci wypróżnienia około 18 godzin później. W kulturach zachodnich czas przejścia jest dwukrotnie dłuższy (36 godzin), a 48 do 72 godzin nie jest rzadkością. Oznacza to, że odpady pozostają w organizmie znacznie dłużej, dając większą szansę na ponowne wchłonięcie toksyn.

Okrężnica (lub jelito grube) została zaprojektowana do gromadzenia i zatrzymywania odpadów, ale tylko przez pewien czas. Jeśli okrężnica nie jest regularnie opróżniana, zaczyna przypominać zapchaną kanalizację. Masa kałowa upakowana w jelicie może je rozciągnąć, co zmniejsza napięcie mięśni, a w rezultacie prowadzi do słabej eliminacji. Odchody stają się coraz bardziej zagęszczone i skoncentrowane, a ich eliminacja coraz trudniejsza. Stolce stają się cuchnące, ponieważ normalnie korzystne bakterie okrężnicy ustępują miejsca zanieczyszczonym, patogennym jelitom.

Oto sposoby na zaparcia:

  1. Zostań wegetarianinem. Mniej mięsa i więcej produktów gwarantuje łatwiejsze wypróżnienia.
  2. Jedz dużo świeżych, niegotowanych owoców i warzyw. Rozwiązaniem są sałatki, a nie środki przeczyszczające.
  3. Wypij szklankę wody, najlepiej ciepłej, zaraz po przebudzeniu rano. Dobre są również herbaty ziołowe dostępne w sklepach.
  4. Wyrób sobie nawyk siadania na toalecie na pięć minut zaraz po śniadaniu. Twoje ciało szybko przyzwyczai się do porannego wypróżnienia.
  5. Dodanie błonnika do diety można łatwo osiągnąć, jedząc lepsze przekąski. Popcorn, paluszki warzywne, owoce i orzechy to doskonałe przekąski.
  6. Melasa jest dobrym naturalnym środkiem przeczyszczającym. Wystarczy około jednej trzeciej filiżanki.
  7. Świeżo przygotowany sok z surowej kapusty jest jeszcze lepszy. Równie dobrze sprawdza się sok z cukinii. Jedna lub dwie szklanki o pojemności 8 uncji prawdopodobnie wystarczą.
  8. Puszka kiszonej kapusty, wraz z sokiem, jest doskonałym środkiem przeczyszczającym.
  9. 4000 do 6000 miligramów witaminy C przyjmowanej JEDNOCZEŚNIE ma działanie przeczyszczające. Dodanie dwóch łyżeczek glukonianu wapnia i magnezu w proszku jest jeszcze lepsze.
  10. Możesz zachęcić do wypróżnienia poprzez delikatny masaż brzucha. Ogólnie rzecz biorąc, należy podążać za jelitem. Rozpocznij w dolnej części brzucha, poniżej i na prawo od pępka. Przesuwaj się w górę, a następnie w poprzek. Następnie przesuń się w dół po lewej stronie brzucha i zakończ tuż nad pachwiną. Powtórz to kilka razy, a po pewnym czasie prawdopodobnie zauważysz potrzebę wypróżnienia. Jest to szczególnie pomocne w przypadku dzieci. Nie wykonuj masażu, jeśli jesteś w ciąży lub masz jakiekolwiek medyczne lub chirurgiczne powody, dla których nie powinieneś tego robić.
  11. Spacery, pozycje jogi, jazda na rowerze i inne lekkie lub umiarkowane ćwiczenia są zawsze pomocne w utrzymaniu regularności.
  12. Duszone owoce (takie jak suszone śliwki) nadal sprawdzają się u wielu osób.

Źródło: http://www.doctoryourself.com/constipation.html

Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x