Menu

Zapobieganie chorobom przyzębia dzięki wyższemu poziomowi witamin

9 lutego, 2024 - Zdrowe zęby i dziąsła
Zapobieganie chorobom przyzębia dzięki wyższemu poziomowi witamin

Nowa metaanaliza opublikowana w czasopiśmie BMC Oral Health ocenia korelację między spożyciem witamin a ryzykiem chorób przyzębia (dziąseł). Badając 45 grup efektów z 23 badań obserwacyjnych obejmujących imponującą liczbę 74 488 uczestników, naukowcy z Chin odkryli, że wyższe poziomy witaminy A, kompleksu witamin B, witaminy C, witaminy D i witaminy E są związane z mniejszym prawdopodobieństwem rozwoju chorób przyzębia. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia zapewniają nowe możliwości zwiększania świadomości na temat roli suplementów witaminowych w zapobieganiu temu powszechnemu problemowi zdrowotnemu jamy ustnej.

Podsumowując tło swojej analizy, naukowcy opisują, że globalna liczba przypadków ciężkiej choroby przyzębia osiągnęła w 2017 r. oszałamiającą liczbę 796 milionów w 2017 roku. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych 42 procent dorosłych w wieku powyżej 30 lat cierpi na zapalenie przyzębia, przy czym 7,8 procent ma ciężką postać choroby. Co istotne, jak podkreślają naukowcy, choroby przyzębia nie tylko prowadzą do zniszczenia tkanek przyzębia, ale także negatywnie wpływają na ogólny stan zdrowia i jakość życia.

Wcześniejsze badania wykazały silną korelację między chorobami przyzębia a chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak choroba Alzheimera, cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, nieswoiste zapalenie jelit i inne. Opierając się na tych odkryciach, naukowcy podkreślają znaczenie utrzymania dobrego stanu zdrowia jamy ustnej i leczenia chorób przyzębia w celu ochrony przed potencjalnymi powikłaniami.

Omawiając różne mechanizmy leżące u podstaw związku między witaminami a chorobami przyzębia, naukowcy twierdzą, że obecne badania w tej dziedzinie koncentrują się głównie na działaniu przeciwzapalnym i naprawczym. Jeśli chodzi o naprawę i regenerację tkanek przyzębia, metaanaliza opisuje, w jaki sposób witaminy zwiększają syntezę kolagenu i promują metabolizm kości.

Konkretne korzyści wymienione przez naukowców obejmują potencjał witaminy A w promowaniu regeneracji tkanek przyzębia; stosowanie suplementów kompleksu witaminy B w celu poprawy zdolności gojenia się ran u pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym przyzębia; oraz rolę witaminy D w poprawie wchłaniania wapnia i fosforanu. Omówiono również znaczenie witaminy C, w tym jej rolę w zwiększaniu ilości włókien kolagenowych i wytrzymałości naczyń krwionośnych, promując w ten sposób regenerację tkanek przyzębia, a także stosowanie suplementów witaminy C w celu poprawy gojenia pooperacyjnego u pacjentów z przewlekłym zapaleniem przyzębia.

Biorąc pod uwagę rosnące dowody na to, że suplementy witaminowe mogą odgrywać ważną rolę w zapobieganiu i leczeniu chorób przyzębia, niefortunne jest to, że większość dentystów generalnie nie zwraca uwagi na odżywianie podczas doradzania i leczenia swoich pacjentów. Zamiast tego, główny nacisk w dzisiejszej stomatologii nadal obejmuje czyszczenie, wiercenie i wypełnianie zębów. Dlatego też dla większości pacjentów wizyta u dentysty nie jest czymś, na co czekają z niecierpliwością.

Jednak w innych obszarach zdrowia jest już jasne, że podejścia żywieniowe i medycyny komórkowej mogą zrewolucjonizować praktykę kliniczną. Patrząc zatem w przyszłość, w oparciu o wyniki najnowszej metaanalizy, stomatologia może być gotowa na podobną transformację. Jeśli ostatecznie doprowadzi to do zmniejszenia liczby pacjentów wymagających wiercenia i wypełnień, wizyty u dentysty mogą nawet stać się powodem do uśmiechu.

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2024/01/preventing-periodontal-disease-with-higher-levels-of-vitamins/

Print Friendly, PDF & Email
Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x