Menu

Mikroelementy zmniejszają uszkodzenia wątroby spowodowane lekami przeciwbólowymi

26 marca, 2020 - Wątroba
Mikroelementy zmniejszają uszkodzenia wątroby spowodowane lekami przeciwbólowymi

Paracetamol (acetaminofen) jest najczęściej stosowanym środkiem przeciwbólowym i redukującym gorączkę, łatwo dostępnym bez recepty. Wiele osób używa tego leku jak cukierka, nie zdając sobie sprawy z prawdopodobieństwa spowodowania poważnych, czasem śmiertelnych konsekwencji, gdy jest on przyjmowany w nadmiarze. Ponadto, paracetamol obecny jest w małych dawkach w prawie 600 innych lekach bez recepty, takich jak: na kaszel i przeziębienie, lekach nasennych, a także w lekach przeciwbólowych na receptę.

Łatwy dostęp sprawia, że paracetamol jest najczęstszym winowajcą przypadkowego i potencjalnie zagrażającego życiu przedawkowania. Chociaż acetaminofen jest bezpieczniejszy od ibuprofenu i aspiryny, ma bardzo wąski margines bezpieczeństwa i nawet niewielki błąd w dozowaniu może spowodować poważne uszkodzenie wątroby. Przypadkowe zatrucie paracetamolem jest przyczyną 78 000 wizyt na pogotowiu ratunkowym rocznie i jest najczęstszą przyczyną niewydolności wątroby wymagającej przeszczepu wątroby w Stanach Zjednoczonych.

Toksyczność paracetamolu nie pochodzi z samego leku, ale z jednego z jego metabolitów produkowanych w wątrobie. Ten metaboliczny produkt acetaminofenu łączy się z glutationem i innymi silnymi przeciwutleniaczami i wyczerpuje pulę przeciwutleniaczy w organizmie. Skutkiem tego jest narażenie organizmu na uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki, które zwiększa ryzyko wystąpienia wielu innych działań niepożądanych związanych z paracetamolem . N-acetylocysteina, prekursor glutationu, jest najczęstszym antidotum podawanym w przypadku zatrucia acetaminofenem.

Mikroelementy zmniejszają uszkodzenia wątroby

Wiadomo, że paracetamol wywołuje u zwierząt podobne szkodliwe działania na wątrobę i nerki. W związku z tym zbadaliśmy na myszach działanie specyficznej mieszanki składników odżywczych zawierających witaminę C, lizynę, prolinę, N-acetylocysteinę i inne mikroskładniki odżywcze. Myszy zostały podzielone na grupy otrzymujące regularną dietę lub dietę wzbogaconą o mikroelementy. Dwa tygodnie później obie grupy otrzymały bardzo dużą dawkę paracetamolu. Myszy otrzymujące mieszankę mikroskładników odżywczych w swojej diecie wykazały ponad 80% redukcję uszkodzeń wątroby spowodowanych przez acetaminofen w porównaniu z grupą kontrolną. Wyniki oznaczono za pomocą testów czynności wątroby (AST, ALT i fosfatazy alkalicznej). Natomiast uszkodzenie nerek zostało zredukowane zostało o 38%, a stosunek BUN do kreatyniny zmniejszył się o 32%, oczywiście w grupie mysz otrzymujących mikroskładniki odżywcze.

Ostra niewydolność wątroby spowodowana paracetamolem jest największą przyczyną zgonów z powodu niewydolności wątroby. W styczniu 2014 roku Agencja Żywności i Leków (FDA) zaleciła, aby firmy farmaceutyczne ograniczyły stosowanie acetaminofenu w skojarzonych lekach przeciwbólowych wydawanych na receptę do 325 mg na dawkę, a lekarze powinni unikać przepisywania takich preparatów, które przekraczają tą ilość.

W maju 2014 roku Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała kolejne przypomnienie dla farmaceutów, aby zaprzestali wydawania recept na wysokie dawki paracetamolu, ponieważ produkty te nie są uważane za bezpieczne. Nie wydano jednak takiego zalecenia dla leków dostępnych bez recepty i tabletek zawierających 500 mg acetaminofenu w jednej dawce, które są łatwo dostępne. W związku z tym, że co roku dochodzi do ponad 150 zgonów spowodowanych przypadkowym zatruciem acetaminofenem, FDA określa obecnie toksyczność paracetamolu jako istotny problem dla zdrowia publicznego. Nasze badania dowodzą, że ciągła suplementacja odpowiednich mikroelementów może bardzo skutecznie chronić organizm przed poważnymi uszkodzeniami wątroby spowodowanymi przez acetaminofen.

Polecam również artykuł “Choroby wątroby – wyniki badań naukowych.”

Źródło: https://www.drrathresearch.org/latest-news/item/33-micronutrients-may-reduce-the-liver-damage-caused-by-over-the-counter-painkillers

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet.Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x