Menu

Badania pokazują, że zmęczenie można poprawić dzięki terapii składnikami odżywczymi

2 września, 2023 - Zmęczenie
Badania pokazują, że zmęczenie można poprawić dzięki terapii składnikami odżywczymi

Zmęczenie to jedna z najczęstszych dolegliwości we współczesnym życiu codziennym, która negatywnie wpływa na wydajność w pracy, życie rodzinne i relacje społeczne. Chociaż może ono wystąpić w wyniku pewnych schorzeń, w około jednej trzeciej przypadków nigdy nie zidentyfikowano konkretnej przyczyny. W rezultacie ćwiczenia fizyczne i terapia poznawczo-behawioralna pozostają najczęstszymi metodami terapeutycznymi zalecanymi przez lekarzy. Patrząc na ten problem z innej perspektywy, w niedawnym przeglądzie przeanalizowano 60 badań i stwierdzono, że składniki odżywcze, w tym koenzym Q10, L-karnityna, i niektóre witaminy, mogą mieć znaczący korzystny wpływ na zmniejszenie zmęczenia u osób zdrowych, a także osób z przewlekłymi chorobami.

Opublikowany w czasopiśmie Nutrients artykuł opisuje, w jaki sposób witaminy i minerały wspierają podstawowe funkcje komórkowe wpływające na zmęczenie psychiczne i fizyczne. Niektóre z 60 analizowanych badań wykorzystywały pojedyncze składniki odżywcze, podczas gdy inne wykorzystywały ich kombinacje. Większość badań dotyczyła podejścia opartego na stosowaniu suplementów doustnych, 10 badań polegało na podawaniu składników odżywczych dożylnie, a 3 na podawaniu ich domięśniowo. Łącznie 35 badań dotyczyło skuteczności L-karnityny i koenzymu Q10, a kolejnymi najczęściej badanymi składnikami odżywczymi były witaminy C i D.

Leczenie zmęczenia w różnych stanach chorobowych

W kilku badaniach oceniano wpływ suplementów witaminowych i mineralnych u osób cierpiących na zmęczenie w wyniku różnych schorzeń. Na przykład u pacjentów cierpiących na nieswoiste zapalenie jelit stwierdzono, że wysokie dawki witaminy B1 (podawane w dziennych dawkach od 600 mg do 1 800 mg) mają znacząco korzystny wpływ na chroniczne zmęczenie.

Doniesiono również, że podawanie witaminy D wiąże się z poprawą zmęczenia. W 24-tygodniowym badaniu z udziałem pacjentów z toczniem rumieniowatym układowym o początku młodzieńczym, chorobą autoimmunologiczną, suplementacja 50 000 IU witaminy D tygodniowo poprawiła wiele aspektów zmęczenia.

Wykazano również, że koenzymy Q10 i dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy (NADH) znacznie łagodzą objawy zmęczenia. Randomizowane, kontrolowane, podwójnie ślepe badanie wykazało, że pacjenci cierpiący na zespół chronicznego zmęczenia wykazywali zmniejszenie zmęczenia po suplementacji tymi substancjami przez okres zaledwie 8 tygodni.

Warto zauważyć, że u osób cierpiących na zespoły związane ze zmęczeniem, suplementacja 200 mg dziennie koenzym Q10 plus 20 mg dziennie NADH została zaproponowana jako bezpieczne podejście terapeutyczne do minimalizacji zmęczenia poznawczego i poprawy jakości życia związanej ze zdrowiem. Stwierdzono ponadto, że stosowany samodzielnie koenzym Q10 poprawia zmęczenie w stanach takich jak stwardnienie rozsiane i schyłkowa niewydolność serca.

Naukowcy zbadali również skuteczność suplementu zawierającego aminokwasy rozgałęzione, koenzym Q10 i L-karnitynę w leczeniu zmęczenia doświadczanego przez pacjentów z rakiem piersi poddawanych chemioterapii. Znaczące zmniejszenie wyników zmęczenia obserwowane u tych pacjentów sugeruje, że takie podejście może być przydatne w kontrolowaniu umiarkowanego do ciężkiego zmęczenia związanego z rakiem.

Leczenie zmęczenia u zdrowych ludzi

Zastosowanie składników odżywczych do zwalczania zmęczenia badano również u osób nie cierpiących na żadne konkretne schorzenie. W randomizowanym badaniu klinicznym przeprowadzonym na 150 starszych osobach, na przykład, dzienna dawka 30 mg suplementu dziennie przez okres 70 dni znacznie zmniejsza zmęczenie.

Podawanie L-karnityny w dawce 2 gramów dwa razy dziennie u osób starszych spowodowało znaczną poprawę w zakresie zmęczenia fizycznego i psychicznego, a także nasilenia zmęczenia. Suplementacja koenzymem Q10 jest skuteczna w zmniejszaniu zmęczenia u zdrowych osób.

Rozwiązanie problemu niedoboru witamin i osiągnięcie wyższego poziomu składników odżywczych

Zgodnie z koncepcją medycyny komórkowej dr Ratha, przegląd składników odżywczych opisuje, w jaki sposób niedobór witamin jest związany ze zmęczeniem. Jedno z badań cytowanych w przeglądzie wykazało, że częstość występowania niskiego poziomu witaminy D wynosiła 77,2 procent u pacjentów ze zmęczeniem. Normalizacja poziomu witaminy D w okresie pięciu tygodni spowodowała znaczną poprawę wyników zmęczenia u tych pacjentów.

Dożylne lub domięśniowe podawanie składników odżywczych umożliwia osiągnięcie poziomów, które nie są łatwo osiągalne poprzez suplementację doustną. Warto zauważyć, że w badaniu badającym wpływ dożylnej witaminy C na jakość życia u pacjentów z rakiem zaobserwowano znaczny spadek wyników zmęczenia po zaledwie czterech tygodniach terapii. Inne badania przyniosły podobne wyniki.

Wpływ dożylnej witaminy C na zmęczenie oceniano również u pracowników biurowych. Wyniki pokazują, że po terapii dożylnej wyniki zmęczenia znacznie się zmniejszyły już po dwóch godzinach i utrzymywały się na niższym poziomie przez cały dzień. Warto zauważyć, że efekty leczenia były najsilniejsze u osób z niższym wyjściowym poziomem witaminy C.

Jak pokazuje ten przegląd składników odżywczych, istnieją skuteczne, bezpieczne terapie w leczeniu zmęczenia. W związku z tym, że wielu pacjentom lekarze wmawiają, że jest inaczej, a nawet dają im odczuć, że ich problem leży “wyłącznie w umyśle”, istnieje pilna potrzeba, aby oparte na składnikach odżywczych podejście do leczenia tego powszechnego problemu stało się standardową częścią praktyki klinicznej.

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2023/08/research-shows-fatigue-can-be-improved-with-nutrient-therapy/

Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x