Menu

Blokery wapnia zwiększają ryzyko zawałów serca i udarów mózgu

3 kwietnia, 2019 - Udar mózgu, Zawał serca
Blokery wapnia zwiększają ryzyko zawałów serca i udarów mózgu

Leki mające na celu obniżenie ciśnienia krwi, a także leczenie zaburzeń rytmu serca i niektóre formy chorób serca, są obecnie najczęściej przepisywanymi lekami w Stanach Zjednoczonych (USA). Jedna na trzy osoby dorosłe, czyli około 75 milionów ludzi ma zdiagnozowane w USA nadciśnienie tętnicze. Około 15 milionów pacjentów w USA ma jakąś formę nieregularnych uderzeń serca lub arytmii. Najczęściej przepisywanymi lekami do leczenia tych chorób są tak zwane „blokery kanałów”, w tym blokery kanałów wapniowych, sodowych i potasowych. Sprzedaż tych leków osiągnęła na całym świecie 6 miliardów dolarów. Wśród leków na receptę blokery kanału wapniowego zajmują w USA ósme miejsce pod względem wartości sprzedaży.

Leki te utrudniają przedostawanie się wapnia i innych cennych minerałów, do wnętrza komórek. Dzieje się tak przez blokowanie określonych kanałów znajdujących się w ścianach komórek mięśni gładkich wyściełających naczynia krwionośne. Blokowanie określonych kanałów występuje również w ścianach komórek mięśnia sercowego (miocytów) i innych tkanek. Blokując te kanały, leki powodują rozluźnienie komórek i inne efekty farmakologiczne. Kanały transportu sodowego są również drogą przenikania witaminy C do komórek.

Blokery wapnia utrudniają wchłanianie witaminy C i blokują produkcję kolagenu

Nowe badanie przeprowadzone w Instytucie Badawczym Dr Ratha pokazuje, że oprócz blokowania absorpcji wapnia, leki te utrudniają wchłanianie witaminy C przez komórki. Witamina C jest niezbędnym składnikiem odżywczym do produkcji kolagenu. Ponadto jest kluczową cząsteczką dla stabilności ścian naczyń krwionośnych i tkanki łącznej. Jej długookresowy niedobór jest szczególnie szkodliwy dla komórek budujących ściany tętnic. Może powodować mikroskopijne uszkodzenia strukturalne, a następnie gromadzenie się złogów miażdżycowych – co jest przyczyną zawałów serca i udarów. Badanie wskazuje, że wśród badanych blokerów kanałów najbardziej wyraźny efekt powoduje nifedypina (tj. Procardia, Nifediac). Powoduje ona znaczący spadek produkcji kolagenu przez ludzkie komórki mięśniowe naczyń. Biorąc pod uwagę fakt, że leki te mają być używane przez czas nieokreślony, ich szkodliwe skutki dla zdrowia są bardzo niepokojące.

Witamina C wspiera produkcję kolagenu

W tym aspekcie badanie pokazuje, że indukowane blokerem wapnia hamowanie produkcji kolagenu przez komórki może być kompensowane przez dostarczenie witaminy C. W szczególności, dostarczanie rozpuszczalnej w tłuszczach witaminy C (palmitynian askorbylu), zamiast zwykłej witaminy C. Uzyskuje się znacznie wyższe stężenie witaminy C w komórkach, dodatkowo wspierając produkcję kolagenu.

Dziesiątki milionów chorych na serce na całym świecie żyje w przekonaniu, że blokery kanałów wapniowych mogą pomóc w zapobieganiu zawałom serca. W rzeczywistości zwiększają one ryzyko zawału serca z powodu osłabienia mięśnia sercowego i ścian naczyń krwionośnych. Ponadto są doniesienia o zwiększonym ryzyku raka piersi i chorób dziąseł. Na podstawie nowych wyników badań możliwe jest zapobieganie wielu skutkom ubocznym tych leków po przez suplementację synergistycznej kombinacji witaminy C, w tym palmitynianu askorbylu i innych niezbędnych mikroskładników odżywczych.

Zapisz się do naszego newslettera

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2017/10/calcium-blockers-inhibit-collagen-formation-in-vascular-wall-cells

Dr. Rath VCP jest witaminą C w formie palmitynianu askorbylu. Dowiedz się więcej.

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Poniżej zapraszam do dyskusji i zadawania pytań.

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x