Menu

Nasze ciało pokazuje nam, jak walczyć z rakiem: część 2

29 marca, 2019 - Nowotwór, Rak
Nasze ciało pokazuje nam, jak walczyć z rakiem: część 2

W poprzednim artykule omówiliśmy ważną rolę lipoprotein (a) lub Lp (a), działających jako substytut witaminy C. Lp (a) jest lepką cząsteczką zawierającą duży łańcuch białkowy zwany apolipoproteiną (a) w skrócie apo (a). Jest on przyłączony do cząsteczki lipoprotein o niskiej gęstości (LDL). Lp (a) pomaga w transporcie cholesterolu i trójglicerydów w organizmie. Ponadto dzięki obecności apo (a) cząsteczka ta posiada inne charakterystyczne cechy. Najważniejsze to zdolność do „przyklejania się” do kolagenu i innych białek strukturalnych oraz do ułatwiania krzepnięcia krwi.

Lp (a) występuje tylko u ludzi i zwierząt, które nie wytwarzają własnej witaminy C. Dziś jedynym rozsądnym wyjaśnieniem pozostaje odkrycie dr Ratha, że ​​Lp (a) jest funkcjonalnym substytutem witaminy C. Działa jako tymczasowa „cząsteczka naprawcza” dla uszkodzonych naczyń krwionośnych spowodowanych przewlekłym niedoborem witaminy C.

Ta zdolność Lp (a) do stabilizacji tkanki łącznej osłabionej przez niedobór witaminy C może również odgrywać rolę w rozwoju raka. Potwierdzili to naukowcy z Instytutu Badawczego dr Ratha, którzy wyhodowali specjalną mysz imitującą metabolizm ludzki pod dwoma kluczowymi względami: brakiem wewnętrznej syntezy witaminy C i zdolności do wytwarzania Lp (a). Ta mysz znana jest jako Gulo – / -; Lp (a) +.

Badania na myszach

W swoich badaniach nasi naukowcy podzielili myszy Gulo – / -; Lp (a) + na osiem grup otrzymujących różne ilości witaminy C w swojej diecie. Grupę kontrolną stanowiły dzikie myszy, które produkują własną witaminę C. Wszystkim grupom mysz wstrzykiwano komórki raka piersi i obserwowano je przez sześć tygodni.

Wyniki pokazały, że myszy Gulo – / -; Lp (a) + karmione dużą ilością witaminy C rozwinęły średnio o 50% mniej guzów. Niektóre myszy były całkowicie wolne od guzów w porównaniu do dzikich myszy. Jednej grupie myszy podawano wysoką dawkę witaminy C przez pierwsze 3 tygodnie. Następnie zrobiono przeskok na niską dawkę witaminy C przez kolejne 3 tygodnie eksperymentu. Zaobserwowano, że wyższe spożycie witaminy C było szczególnie ważne w początkowych stadiach rozwoju nowotworu. Osłabiony wzrost guza utrzymywał się nawet po 3 tygodniach, kiedy to w diecie nastąpił przeskok na niską dawkę witaminy C. Ponadto przerzuty raka do płuc były znacznie zmniejszone u myszy otrzymujących duże ilości witaminy C. Liczba guzków płucnych u tych myszy była zmniejszona o 90%, a ciężar płuc o ponad 50%. Lp (a) gromadził się obficie w charakteryzującym się wysoką aktywnością martwiczą rdzeniu guzów, które rozwinęły się u myszy Gulo – / -; Lp (a) +.

Witamina C odgrywa kluczową rolę w walce z rakiem

U myszy, które miały wyższe poziomy Lp (a) we krwi, wystąpiła redukcja guzów pierwotnych o 30-60% i zmniejszył się potencjał do przerzutów. U myszy wykazujących wyższe stężenie Lp (a), dodatkowa suplementacja witaminy C wywołała dalszą redukcję przerzutów. Sugeruje to, że witamina C odgrywa kluczową rolę w hamowaniu przerzutów, podobnie jak Lp (a). Nasze poprzednie badania podkreślały znaczenie silnej tkanki łącznej i macierzy pozakomórkowej (ECM) w zapobieganiu przerzutom. Dlatego, zgodnie z wynikami tego badania, okazuje się, że wyższe stężenie Lp (a) w obrębie guza i okolic musi być odpowiedzią organizmu na wzmocnienie macierzy pozakomórkowej i włókien kolagenowych w celu zapobiegania przerzutom raka.

Jest dobrze udokumentowane, że pacjenci z rakiem mają bardzo niski poziom witaminy C we krwi. Z drugiej strony, pacjenci z rakiem mają wyższe poziomy Lp (a) we krwi w porównaniu ze zdrowymi ludźmi. Nasze badanie rzuciło nowe światło na rolę Lp (a) u chorych na raka, potwierdzając, że przyczynia się on do zmniejszenia rozwoju guzów pierwotnych i przerzutów. Zatem Lp (a) podobnie jak witamina C jest czynnikiem stabilizującym dla tkanki łącznej upośledzonej przez chorobę nowotworową.

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2017/10/our-body-shows-us-how-to-fight-cancer-part-2

Zapisz się do naszego newslettera

EpiQuercican wspomaga ochronę i prawidłową funkcję komórek. Dowiedz się więcej o tym produkcie.

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Poniżej zapraszam do dyskusji i zadawania pytań.

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x