Menu

Kamienie nerkowe (kamica nerkowa) i ich związek z dietą

12 lipca, 2024 - Kamienie nerkowe
Kamienie nerkowe (kamica nerkowa) i ich związek z dietą

Po pierwsze, oto podsumowanie: witamina C nie powoduje kamieni nerkowych. W rzeczywistości witamina C zwiększa przepływ moczu, korzystnie obniża pH moczu i zapobiega wiązaniu się wapnia ze szczawianami w moczu. Więcej na ten temat poniżej.

Istnieje pięć rodzajów kamieni nerkowych:

  1. Kamienie z fosforanu wapnia są powszechne i rozpuszczają się w moczu zakwaszonym kwasem askorbinowym witaminy C.
  2. Kamienie szczawianu wapnia są jeszcze bardziej powszechne, ale nie rozpuszczają się w kwaśnym moczu. Więcej na ich temat poniżej.
  3. Fosforan magnezowo-amonowy (kamienie struwitowe) są znacznie rzadsze, często pojawiają się po infekcji. Rozpuszczają się w moczu zakwaszonym witaminą C.
  4. Kamienie kwasu moczowego wynikają z problemów z metabolizmem puryn (chemiczna podstawa adeniny, ksantyny, teobrominy [w czekoladzie] i kwasu moczowego). Mogą one powstawać w stanach takich jak dna moczanowa.
  5. Kamienie cystynowe wynikają z dziedzicznej niezdolności do ponownego wchłaniania cystyny. Większość kamieni u dzieci jest tego typu i są one rzadkie.

Rola witaminy C w zapobieganiu i rozpuszczaniu kamieni nerkowych:

Bardzo powszechne kamienie z fosforanu wapnia mogą istnieć tylko w drogach moczowych, które nie są kwaśne. Kwas askorbinowy (najpopularniejsza forma witaminy C) zakwasza mocz, rozpuszczając w ten sposób kamienie fosforanowe i zapobiegając ich powstawaniu.

Kwaśny mocz rozpuszcza również kamienie fosforanu magnezowo-amonowego, które w przeciwnym razie wymagałyby usunięcia chirurgicznego. Są to te same kamienie struwitowe, które towarzyszą infekcjom dróg moczowych. Zarówno infekcje, jak i kamienie można łatwo wyleczyć witaminą C w dużych dawkach. OBA są praktycznie w 100% możliwe do uniknięcia dzięki codziennemu spożywaniu znacznie większych niż RDA ilości kwasu askorbinowego. Myśl o gramach, a nie miligramach! Goryl otrzymuje około 4000 mg witaminy C dziennie w swojej naturalnej diecie. Amerykańskie RDA dla ludzi wynosi tylko 60 mg. Ktoś się myli i nie sądzę, by były to goryle.

Powszechny kamień szczawianu wapnia może tworzyć się w kwaśnym moczu niezależnie od tego, czy ktoś przyjmuje witaminę C, czy nie. Jednakże, jeśli dana osoba otrzymuje odpowiednie ilości witamin z grupy B i magnezu, tego typu kamienie nie tworzą się. Jakikolwiek popularny suplement B-complex dwa razy dziennie, plus około 400 miligramów magnezu, jest zwykle wystarczający.

Askorbinian (aktywny jon w witaminie C) zwiększa produkcję szczawianów w organizmie. Jednak w praktyce witamina C nie zwiększa tworzenia się kamieni szczawianowych. Doktorzy Emanuel Cheraskin, Marshall Ringsdorf, Jr. i Emily Sisley wyjaśniają w The Vitamin C Connection (1983), że kwaśny lub lekko kwaśny mocz zmniejsza poziom związków wapnia i szczawianów, zmniejszając możliwość powstawania kamieni. “Witamina C w moczu ma tendencję do wiązania wapnia i zmniejszania jego wolnej formy. Oznacza to mniejsze prawdopodobieństwo oddzielenia się wapnia w postaci szczawianu wapnia (kamieni)”. (str. 213) Ponadto moczopędne działanie witaminy C zmniejsza warunki statyczne niezbędne do tworzenia się kamieni. Szybko płynące rzeki odkładają niewiele mułu.

Ponadto można uniknąć nadmiaru szczawianów, nie jedząc (dużo) rabarbaru, szpinaku lub czekolady. Jeśli lekarz uważa, że dana osoba jest szczególnie podatna na tworzenie się kamieni szczawianowych, osoba ta powinna zapoznać się z poniższymi sugestiami, zanim zrezygnuje z korzyści płynących z witaminy C.

Robert F. Cathcart II, M.D. pisze na temat “Dlaczego ogromne dawki askorbinianu nie powodują powstawania kamieni nerkowych?”.

“Lata temu, kiedy Linus Pauling napisał swoją książkę “Witamina C i przeziębienie”, krytycy natychmiast nazwali przyjmowanie dużych dawek witaminy C niebezpiecznym, ponieważ powodowałoby to powstawanie kamieni nerkowych ze szczawianu wapnia. Ta praktyka wmawiania ludziom, że witamina C powoduje kamienie nerkowe, jest kontynuowana do dziś przez krytyków witaminy C, pomimo braku klinicznych dowodów na występowanie kamieni nerkowych u osób przyjmujących witaminę C.

“Postawiono hipotezę, że skoro znaczny procent askorbinianu jest metabolizowany i wydalany w postaci kwasu szczawiowego, to ten kwas szczawiowy powinien łączyć się z wapniem w moczu i odkładać się w postaci kamieni nerkowych ze szczawianu wapnia. Prawdą jest, że ci z nas, którzy przyjmują duże dawki askorbinianu, mają podwyższony poziom kwasu szczawiowego w moczu, ale nie mają kamieni nerkowych. Przy milionach ludzi na świecie przyjmujących witaminę C, gdyby witamina C powodowała kamicę nerkową, do tego czasu odnotowano by masową epidemię kamicy nerkowej. Nic takiego nie miało miejsca.

“Zacząłem stosować witaminę C w ogromnych dawkach u pacjentów w 1969 roku. Do czasu, gdy przeczytałem, że askorbinian powinien powodować kamienie nerkowe, miałem kliniczne dowody na to, że nie powoduje on kamieni nerkowych, więc kontynuowałem przepisywanie pacjentom ogromnych dawek. Do dziś (2006) szacuję, że podałem 25 000 pacjentom ogromne dawki witaminy C i u żadnego z nich nie rozwinęły się kamienie nerkowe. U dwóch pacjentów, którzy zmniejszyli dawki do 500 mg dziennie, rozwinęły się kamienie nerkowe szczawianu wapnia. Podniosłem ich dawki z powrotem do bardziej masywnych dawek i dodałem magnez i B6 do ich programu, a kamienie nerkowe już się nie pojawiły. Myślę, że niskie dawki nie miały żadnego wpływu, a kamienie nerkowe pojawiły się u nich przez przypadek, ponieważ nie przyjmowali wystarczającej ilości witaminy C”.

Sposoby dla KAŻDEGO, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych:

  1. Zmaksymalizuj spożycie płynów. Pij zwłaszcza soki owocowe i warzywne. Soki pomarańczowe, winogronowe i marchwiowe są bogate w cytryniany, które hamują zarówno gromadzenie się kwasu moczowego, jak i tworzenie się soli wapnia. (Carper, J. “Orange Juice May Prevent Kidney Stones”, Lancaster Intelligencer-Journal, 5 stycznia 1994 r.)
  2. Kontroluj pH moczu. Kwaśny mocz pomaga zapobiegać infekcjom dróg moczowych, rozpuszcza zarówno kamienie fosforanowe, jak i struwitowe i nie powoduje powstawania kamieni szczawianowych.
  3. Jedz warzywa: badania wykazały, że szczawiany w diecie generalnie nie są istotnym czynnikiem w powstawaniu kamieni. Zaleca się jednak unikać rabarbaru i szpinaku.
  4. Większość kamieni nerkowych składa się z wapnia, a większość Amerykanów cierpi na jego niedobór. Zamiast obniżać spożycie wapnia, zmniejsz nadmiar fosforu w diecie, unikając napojów gazowanych, zwłaszcza coli. Napoje bezalkoholowe zawierają nadmierne ilości fosforu w postaci kwasu fosforowego.
  5. Przyjmowanie suplementu magnezu w ilości CO NAJMNIEJ 300-350 mg/dzień (więcej może być pożądane w celu utrzymania idealnej równowagi 1:2 magnezu do wapnia).
  6. Pamiętaj, aby codziennie przyjmować dobry suplement witaminy B-kompleks, który zawiera pirydoksynę (witaminę B-6). Niedobór witaminy B-6 powoduje powstawanie kamieni nerkowych u zwierząt doświadczalnych. W dużych dawkach jest ona również stosowana w medycynie do leczenia kamieni nerkowych. Pamiętaj.

* Niedobór witaminy B-6 jest bardzo powszechny u ludzi.

* Niedobór witaminy B-1 (tiaminy) również wiąże się z powstawaniem kamieni (Hagler i Herman, “Oxalate Metabolism, II” American Journal of Clinical Nutrition, 26:8, 882-889, sierpień, 1973).

7. Dodatkowo, niski poziom wapnia może powodować powstawanie kamieni wapniowych (L. H. Smith, et al, “Medical Evaluation of Urolithiasis” Urological Clinics of North America 1:2, 241-260, czerwiec 1974).

  1. W przypadku kwasu moczowego/kamieni purynowych (dna moczanowa) przestań jeść mięso! Tabele żywieniowe i podręczniki wskazują mięso jako główne źródło puryn w diecie. Leczenie naturopatyczne dodaje posty sokowe i jedzenie wiśni. Zwiększone spożycie witaminy C pomaga poprzez poprawę wydalania kwasu moczowego z moczem. (Cheraskin, et al, 1983). Należy stosować buforowany askorbinian “C”.
  2. Osoby z kamieniami cystynowymi (tylko 1% wszystkich kamieni nerkowych) powinny przestrzegać diety o niskiej zawartości metioniny i stosować buforowaną witaminę C.
  3. Kamienie nerkowe są związane z wysokim spożyciem cukru, więc należy spożywać mniej (lub wcale) dodanego cukru (J. A. Thom, et al “The Influence of Refined Carbohydrate on Urinary Calcium Excretion,” British Journal of Urology, 50:7, 459-464, grudzień, 1978).
  4. Infekcje mogą powodować warunki sprzyjające tworzeniu się kamieni, takie jak nadmierne stężenie moczu (z powodu gorączki, pocenia się, wymiotów lub biegunki). Stosuj dobrą profilaktykę zdrowotną, a zwróci Ci się to z nawiązką.

Dodatkowe informacje na temat tego, dlaczego dawki witaminy C nie powodują powstawania kamieni nerkowych, ze szczególnym uwzględnieniem dożylnej terapii witaminą C: http://doctoryourself.com/C_Kidney_December TL letter.pdf

ODNIESIENIA:

Gerster H. No contribution of ascorbic acid to renal calcium oxalate stones. Ann Nutr Metab. 1997;41(5):269-82.

“Nawet jeśli pewna część szczawianów w moczu pochodzi ze zmetabolizowanego kwasu askorbinowego (AA), przyjmowanie dużych dawek witaminy C nie zwiększa ryzyka wystąpienia kamieni nerkowych ze szczawianu wapnia. (I) W zakrojonym na szeroką skalę badaniu Harvard Prospective Health Professional Follow-Up Study, grupy w najwyższym kwintylu spożycia witaminy C (ponad 1500 mg/dzień) miały niższe ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych niż grupy w najniższych kwintylach.”

Revusova V, Zvara V, Karlikova L, Suchanek B. Prognosis of urolithiasis and nephrocalcinosis in hypomagnesemia. Czech Med. 1985;8(4):207-13.

Kridl J, Zvara V, Revusova V, Gratzlova J, Ondrus B. [Inhibition of calcium oxalate urolithiasis with pyridoxine and magnesium in an experiment] Bratisl Lek Listy. 1984 Jan;81(1):21-8. Slovak.

Ringsdorf WM Jr, Cheraskin E. Nutritional aspects of urolithiasis. South Med J. 1981 Jan;74(1):41-3, 46. Review.

Schneider HJ, Hesse A, Berg W, Kirsten J, Nickel H. [Animal-experiment studies on the effect of magnesium and vitamin B 6 on calcium-oxalate nephrolithiasis] Z Urol Nephrol. 1977 Jun;70(6):419-27. German.

Revusova V, Gratzlova J, Zvara V, Kridl J, Suchanek B, Breza J. The evaluation of some biochemical parameters in pyridoxine-treated calcium oxalate renal stone formers. Urol Int. 1977;32(4):348-52.

Izashvili NP, Kasabian EV. [Metabolism of vitamin B6, citric and oxalic acids, calcium and magnesium in nephrolithiasis] Urol Nefrol (Mosk). 1973 May-Jun;38(3):9-13. Russian.

Gershoff SN. Production of urinary calculi in vitamin B6-deficient male, female and castrated male rats. J Nutr. 1970 Jan;100(1):117-22.

Takasaki E, Shimano E. The urinary excretion of oxalic acid and magnesium in oxalate urolithiasis. Invest Urol. 1967 Nov;5(3):303-12.

The effect of magnesium and pyridoxine on formation of calcium oxalate stones in man. Nutr Rev. 1967 Oct;25(10):304-5. Review.

Gershoff SN, Prien EL. Effect of daily MgO and vitamin B6 administration to patients with recurring calcium oxalate kidney stones. Am J Clin Nutr. 1967 May;20(5):393-9.

Takasaki E, Shimano E. The urinary excretion of oxalic acid and magnesium in oxalate urolithiasis. Invest Urol. 1967 Nov;5(3):303-12.

The effect of magnesium and pyridoxine on formation of calcium oxalate stones in man. Nutr Rev. 1967 Oct;25(10):304-5. Review.

Gershoff SN, Prien EL. Effect of daily MgO and vitamin B6 administration to patients with recurring calcium oxalate kidney stones. Am J Clin Nutr. 1967 May;20(5):393-9.

Lyon ES, Borden TA, Ellis JE, Vermeulen CW. Calcium oxalate lithiasis produced by pyridoxine deficiency and inhibition with high magnesium diets. Invest Urol. 1966 Sep;4(2):133-42.

Cheraskin, Ringsdorf Jr. and Sisley: The Vitamin C Connection, Harper and Row, 1983 

Pauling, Linus. “Are Kidney Stones Associated with Vitamin C Intake?”  Today’s Living, September, 1981 

Pauling, Linus. “Crystals in the Kidney,” Linus Pauling Institute Newsletter, 1:11, Spring, 1981 

Pauling, Linus. How to Live Longer and Feel Better, Freeman, 1986

OBALANIE MITÓW O WITAMINIE C

Czy jakiś klaun wciąż próbuje ci wmówić, że witamina C jest w jakiś sposób niebezpieczna? Albo że nie należy przyjmować więcej niż 200 mg dziennie? Istnieją doskonałe artykuły, które warto przeczytać na stronie

http://www.whale.to/v/c/index.html

A oto kilka naprawdę dobrych wiadomości dla wszystkich zdrowych świrów, którzy każdego dnia tak dzielnie próbują przekonać przyjaciół, wrogów i rodzinę do przyjmowania witamin.

BADANIE BEZPIECZEŃSTWA WITAMINY C

“Kwas askorbinowy jest substancją ogólnie uznaną za bezpieczną (GRAS). Myszy, którym podawano kwas askorbinowy podskórnie i dożylnie w dawkach dziennych (500 do 1000 mg/kg m.c.) przez 7 dni, nie wykazywały zmian w apetycie, przybieraniu na wadze i ogólnym zachowaniu, a badanie histologiczne różnych narządów nie wykazało żadnych zmian. Kwas askorbinowy działał fotoprotekcyjnie, gdy był stosowany na skórę myszy i świń przed ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe (UV). . . . Ciężarnym myszom i szczurom podawano dzienne doustne dawki kwasu askorbinowego do 1000 mg/kg masy ciała bez oznak działania toksycznego dla dorosłych, teratogennego lub fetotoksycznego. Kwas askorbinowy i askorbinian sodu nie były genotoksyczne w kilku bakteryjnych i ssaczych systemach testowych, co jest zgodne z właściwościami przeciwutleniającymi tych substancji chemicznych. . . Dane te w połączeniu z brakiem doniesień w literaturze klinicznej o uczuleniu na kwas askorbinowy zdecydowanie potwierdzają bezpieczeństwo tych składników.

Elmore AR. Final report of the safety assessment of L-Ascorbic Acid, Calcium Ascorbate, Magnesium Ascorbate, Magnesium Ascorbyl Phosphate, Sodium Ascorbate, and Sodium Ascorbyl Phosphate as used in cosmetics. Int J Toxicol. 2005;24 Suppl 2:51-111.

WITAMINA C NIE POWODUJE KAMICY NERKOWEJ

“Związek między spożyciem witamin B6 i C a ryzykiem wystąpienia objawowych kamieni nerkowych został prospektywnie zbadany w kohorcie 85 557 kobiet bez kamieni nerkowych w wywiadzie. . . Duże dawki witaminy B6 mogą zmniejszać ryzyko powstawania kamieni nerkowych u kobiet. Rutynowe ograniczanie witaminy C w celu zapobiegania powstawaniu kamieni wydaje się nieuzasadnione.

Curhan, G. C., Willett, W. C., Speizer, F. E., Stampfer, M. J.  Intake of vitamins B6 and C and the risk of kidney stones in women. J Am Soc Nephrol 10:4:840-845, Apr 1999.

WITAMINA C ZAPOBIEGA I LECZY POLIPY ODBYTU

Jerome J. DeCosse, M.D., Ph.D., Mark B. Adams, M.D., Joseph F. Kuzma, M.D., Paul LoGerfo, M.D., and Robert E. Condon, M.D. Effect of ascorbic acid on rectal polyps of patients with familial polyposis. Surgery, November, 1975, Vol. 78, No. 5, pp. 608-612.

http://www.whale.to/v/c/index.html

CHOROBY UKŁADU KRĄŻENIA ZMNIEJSZONE PRZEZ WITAMINĘ C

“Tym razem częstość występowania choroby wieńcowej serca spadła o 27%, a częstość występowania udaru mózgu spadła o 26% wśród osób z najwyższą kategorią witaminy C w surowicy. W badaniu NHANES I Epidemiologic Follow-up Study stwierdzono, że najwyższe spożycie witaminy C miało od 25% do 50% zmniejszenie śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych.”

Simon, JA et al. Serum ascorbic acid and cardiovascular disease prevalence in U.S. adults. Epidemiology, 1998;9:316-321.

Źródło: http://www.doctoryourself.com/kidney.html

Print Friendly, PDF & Email
Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x