Menu

Nowe badanie łączy szczepionki mRNA ze ZMIANAMI GENETYCZNYMI – i to nie tymi dobrymi

9 kwietnia, 2025 - Szczepionki mRNA
Nowe badanie łączy szczepionki mRNA ze ZMIANAMI GENETYCZNYMI – i to nie tymi dobrymi

– Recenzowane niemieckie badanie sugeruje, że szczepionki mRNA przeciwko COVID-19 mogą powodować trwałe zmiany genetyczne – w tym modyfikacje histonów (H3K27ac), związane z rakiem (np. białaczką, guzami mózgu) i zaburzeniami autoimmunologicznymi.

– Szczepionki wywołują zmiany epigenetyczne poprzez modyfikację białek histonowych, potencjalnie aktywując geny prozapalne i zaburzając homeostazę immunologiczną, a ich długoterminowe skutki są nadal niejasne.

– Badanie wykazało zmiany genetyczne w krążących białych krwinkach, co wskazuje na skutki ogólnoustrojowe, które mogą prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego, chorób autoimmunologicznych lub raka.

– Podobne wyniki chińskich i polskich badań zwiększają obawy dotyczące roli H3K27ac w chorobach,

– Odkrycia te ostatecznie skłoniły do wezwań do zawieszenia szczepionek mRNA i dalszej kontroli FDA.

Przełomowe, recenzowane badanie wywołało zaciekłą debatę na temat długoterminowego bezpieczeństwa szczepionek mRNA przeciwko koronawirusowi Wuhan (COVID-19).

W artykule opublikowanym w Molecular Systems Biology pod koniec ubiegłego miesiąca, zespół 19 niemieckich naukowców zasugerował, że szczepionki te mogą wywoływać trwałe zmiany genetyczne, które mogą potencjalnie prowadzić do raka i zaburzeń autoimmunologicznych.

Według badania, szczepionki mRNA mogą zmieniać strukturę histonów – białek, które odgrywają kluczową rolę w organizacji DNA w komórkach. Histony działają jak szpule, wokół których nawijane jest DNA, a ich modyfikacja może znacząco wpływać na ekspresję genów.

Naukowcy zidentyfikowali specyficzną zmianę znaną jako „acetylacja lizyny 27 histonu 3” (H3K27ac), która utrzymywała się przez kilka miesięcy po szczepieniu. Zmiana ta jest związana z aktywacją genów, które mogą promować stan zapalny i została powiązana z różnymi rodzajami raka, w tym białaczką i guzami mózgu.

Według dziennikarza Alexa Berensona, badanie pokazuje, że „szczepionki mRNA mogą modyfikować ludzkie chromosomy w sposób, który jest związany z rozwojem białaczki i guzów mózgu”. Dzieje się tak, ponieważ szczepionki „trenują” komórki odpornościowe do utrzymywania stanu prozapalnego, co może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego i potencjalnie do wystąpienia choroby.

Epigenetyka, badanie zmian w ekspresji genów, które nie obejmują zmian w samej sekwencji DNA, jest w centrum tej dyskusji. Szczepionki mRNA indukują zmiany epigenetyczne, powodując chemiczne modyfikacje białek histonowych. Zmiany te mogą aktywować geny w sposób, który promuje wzrost guza i stan zapalny.

Naukowcy odkryli również, że zmiany genetyczne nie ograniczały się do miejsca wstrzyknięcia, ale były obserwowane w monocytach, rodzaju białych krwinek, które krążą w całym organizmie. Sugeruje to, że działanie szczepionek może mieć charakter ogólnoustrojowy, potencjalnie wpływając na wiele układów narządów.

Podobieństwa z innymi badaniami

Wyniki tego niemieckiego badania są zgodne z wynikami innych niedawnych badań. Chińskie badanie opublikowane na początku tego roku podkreśliło potencjał H3K27ac jako celu terapeutycznego w raku, podczas gdy polskie badanie powiązało zmiany H3K27ac z białaczką i guzami mózgu. Badania te wspólnie podkreślają potrzebę głębszego zrozumienia długoterminowych skutków szczepionek mRNA.

Badanie to wywołało ponowne apele o zawieszenie lub wycofanie szczepionek mRNA. Petycja złożona do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków na początku tego roku przez grupę naukowców argumentuje, że szczepionki są niezatwierdzonymi terapiami genowymi i zawierają potencjalnie szkodliwe poziomy plazmidów DNA. Petycja przytacza dowody z wielu badań, w tym z niemieckiej pracy, na poparcie swoich twierdzeń.

Sekretarz zdrowia USA Robert F. Kennedy Jr. ogłosił niedawno utworzenie nowej podagencji w ramach Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, zajmującej się urazami wywołanymi przez szczepionki. Posunięcie to odzwierciedla rosnące obawy dotyczące bezpieczeństwa szczepionek przeciwko COVID-19 oraz potrzebę bardziej kompleksowego monitorowania i badań.

Pojawienie się zespołu poszczepiennego (PVS), stanu charakteryzującego się przewlekłymi objawami, takimi jak zmęczenie, mgła mózgowa i zawroty głowy, wywołało dodatkowe pytania dotyczące bezpieczeństwa szczepionek.

Naukowcy z Uniwersytetu Yale badają obecnie PVS, mając nadzieję na zidentyfikowanie wzorców immunologicznych, które mogłyby wyjaśnić ten stan. Ich praca, choć wstępna, daje promyk nadziei dla osób cierpiących na PVS i podkreśla potrzebę kontynuowania badań nad długoterminowymi skutkami szczepionek przeciwko COVID-19.

Niemieckie badanie uzupełnia rosnącą liczbę dowodów sugerujących, że szczepionki mRNA mogą mieć niezamierzone konsekwencje genetyczne. Odkrycia te podkreślają znaczenie rygorystycznego, długoterminowego monitorowania bezpieczeństwa i potrzebę dalszych badań w celu pełnego zrozumienia konsekwencji tych zmian genetycznych.

Źródło: https://www.naturalnews.com/2025-04-08-new-study-links-mrna-vaccines-to-genetic-changes.html

Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x