Menu

Przeciwnowotworowe działanie witaminy C

31 marca, 2019 - Nowotwór, Rak
Przeciwnowotworowe działanie witaminy C

Rak jest drugą przyczyną zgonów na świecie. U jednego na dwóch mężczyzn i jednej na trzy kobiety zostanie zdiagnozowany w swoim życiu pewien rodzaj raka. Liczba nowych nowotworów wzrośnie do ponad miliona przypadków u mężczyzn i ponad 900 000 u kobiet w skali roku. Czerniak, rak płuca, piersi i prostaty są najczęściej diagnozowane wśród zachorowań na nowotwory. Najczęstszym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka jest palenie papierosów. Otyłość i inne zaburzenia metaboliczne mogą przyczyniać się do ryzyka zachorowalności na raka piersi, okrężnicy, macicy, trzustki i nerki.

Konwencjonalne leczenie raka ma wyniszczające skutki uboczne

Konwencjonalne leczenie raka, takie jak chirurgia, chemioterapia i radioterapia, mogą początkowo wydawać się skuteczne. Jednakże, ponieważ te zabiegi bezkrytycznie atakują wszystkie komórki, w tym komórki zdrowe, mają one wyniszczające, a czasem nawet śmiertelne skutki uboczne.

Wiemy, że witamina C jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Witamina C pomaga jako środek przeciwnowotworowy niszcząc wolne rodniki. Wraz z aminokwasami proliny, lizyny i innych składników odżywczych pomaga także wzmocnić tkankę łączną.

Mechanizmy przeciwnowotworowe witaminy C

Niedawno opublikowaliśmy obszerny artykuł przeglądowy na temat przeciwnowotworowego działania witaminy C. Nasz artykuł omawia różne mechanizmy zaangażowane w przeciwnowotworowe działanie witaminy C. Obejmuje to zdolność tego składnika odżywczego do selektywnego zabijania komórek nowotworowych poprzez indukowanie samobójstwa komórkowego (apoptozy) bez szkody dla zdrowych komórek. Ponadto witamina C indukuje aktywność kilku genów proapoptotycznych, w tym p53 i p21. Jest niezbędna do syntezy włókien kolagenowych i hamowania enzymów rozkładających kolagen, co utrudnia komórkom rakowym dokonywania przerzutów. Nasze badania (przeprowadzone na myszach, które nie miały zdolności do wytwarzania własnej witaminy C) wykazały, że myszy suplementowane witaminą C rozwijały mniej guzów nowotworowych. Ponadto zaobserwowano, że guzy otoczone są silną osłoną włókien kolagenowych, co czyni je mniej inwazyjnymi. Taki efekt osłony może hamować rozprzestrzenianie się guzów (przerzutów) o 71%. Ponadto witamina C wspiera zdrowe komórki, co może zmniejszać niszczące skutki uboczne chemioterapii i radioterapii.

Pomimo licznych badań ilustrujących korzystny wpływ witaminy C na raka, nadal nie jest on podstawą leczenia nowotworów. Większość badań koncentruje się na witaminie C stosowanej jako pojedynczy składnik odżywczy. Nasz Instytut koncentruje się na koncepcji synergii mikroskładników odżywczych, która wspiera skuteczność witaminy C poprzez ukierunkowanie na dodatkowe mechanizmy przeciwnowotworowe.

Synergia składników odżywczych jeszcze bardziej skuteczna

Specyficzne połączenie witaminy C z lizyną, proliną, ekstraktem z zielonej herbaty, kwercetyną i innymi składnikami odżywczymi, może skutecznie zmniejszyć wzrost komórek nowotworowych. Odpowiednia synergia mikroskładników może wywołać apoptozę, ograniczyć inwazję i przerzuty raka oraz zmniejszyć wzrost naczyń krwionośnych zasilających nowotwór (angiogeneza). Nasze wyniki naukowe wyraźnie wskazują, że witamina C w połączeniu z innymi mikroelementami ma prawdziwy potencjał w naturalnej obronie przed rakiem.

Zapisz się do naszego newslettera

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2017/10/scientific-focus-on-anti-cancer-effects-of-vitamin-c

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Poniżej zapraszam do dyskusji i zadawania pytań.

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x