
Czy poziom niektórych składników odżywczych we krwi może pomóc przewidzieć nagłą śmierć sercową? Najnowsze badanie sugeruje, że poziom kwasów tłuszczowych omega-3, zdrowych tłuszczów znajdujących się w rybach takich jak łosoś, makrela i sardynki, może właśnie to robić. Naukowcy przeanalizowali 10 badań z udziałem ponad 310 000 osób i odkryli, że wyższy poziom kwasów tłuszczowych omega-3 we krwi obniżył ryzyko wystąpienia nagłej śmierci sercowej nawet o 45 procent. Sugeruje to, że poziomy tych składników odżywczych mogą być cennymi biomarkerami i działać jako potencjalne predyktory nagłej śmierci sercowej.
Opublikowany w Journal of Clinical Medicine artykuł opisuje, że choroby układu krążenia odpowiadają za 30 procent globalnej śmiertelności i około 17 milionów zgonów rocznie. Spośród wszystkich zgonów związanych z chorobami układu krążenia, około 40 do 50 procent przypisuje się nagłym zgonom sercowym, z których 80 procent jest spowodowanych formą nieregularnego bicia serca znaną jako tachyarytmia komorowa.
Zdefiniowany jako nieoczekiwana naturalna śmierć z przyczyn sercowo-naczyniowych w krótkim czasie (zwykle mniej niż 1 godzina od wystąpienia objawów) u osoby bez wcześniejszego stanu śmiertelnego, wskaźnik przeżycia wśród pacjentów z nagłym zatrzymaniem krążenia jest wyjątkowo niski. Mniej niż 1 procent pacjentów na całym świecie przeżywa taki incydent. Nawet w Stanach Zjednoczonych przeżywa tylko 5 procent. Biorąc pod uwagę te śmiertelne szanse, naukowcy postanowili przeprowadzić metaanalizę w celu znalezienia potencjalnych biomarkerów żywieniowych, aby pomóc w przewidywaniu i zapobieganiu takim zgonom.
Zmniejszenie ryzyka nagłej śmierci sercowej
Naukowcy przeanalizowali prawie 1800 badań, ostatecznie zawężając je do 10, które objęły ponad 310 000 osób przez średnio prawie dziewięć lat. Te 10 badań dotyczyło poziomu trzech konkretnych kwasów tłuszczowych omega-3 we krwi uczestników: kwasu eikozapentaenowego (EPA), kwasu dokozaheksaenowego (DHA) i kwasu dokozapentaenowego (DPA). Niektóre badania mierzyły te kwasy tłuszczowe w osoczu, podczas gdy inne badały je w czerwonych krwinkach.
Wyniki były uderzające. Osoby z większą ilością kwasów tłuszczowych omega-3 miały znacznie zmniejszone ryzyko nagłej śmierci sercowej. Osoby z wysokim poziomem EPA, DHA i DPA w osoczu miały o 45% niższe ryzyko. W czerwonych krwinkach osoby z wysokim poziomem EPA i DHA miały o 33 procent niższe ryzyko. Analizując dalej, sam EPA zmniejszał ryzyko o 21 procent, a DHA o 28 procent. Naukowcy doszli do wniosku, że ich wyniki sugerują potencjalny związek kardioprotekcyjny między wysokim poziomem EPA i DHA we krwi a zmniejszoną częstością występowania niepożądanych zdarzeń sercowych.
Znaczenie witaminy C i innych składników odżywczych
Jakkolwiek ważne jest to badanie, kwasy tłuszczowe omega-3 nie są jedynymi składnikami odżywczymi zaangażowanymi w ochronę serca i zapobieganie jego nieprawidłowemu biciu. Jak opisuje dr Rath w swojej przełomowej książce „Why Animals Don’t Get Heart Attacks… But People Do!”, główną przyczyną chorób układu krążenia jest przewlekły niedobór witaminy C w komórkach ścian tętnic. Brak witaminy C osłabia ściany tętnic, ponieważ organizm nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości kolagenu, włóknistego białka, które jest głównym składnikiem tkanki łącznej. Wraz z aminokwasami lizyną i proliną, witamina C jest niezbędna do produkcji tego ważnego białka.
W przypadku braku wystarczającej ilości kolagenu, substancje takie jak cholesterol, lipoproteiny i inne czynniki ryzyka przedostają się do osłabionych ścian, próbując naprawić uszkodzenia i wzmocnić tętnice. Jeśli organizm nie jest zaopatrywany w optymalne ilości witaminy C, proces naprawy ścian tętnic staje się ciągły i rozwijają się złogi miażdżycowe. Wynikające z tego zwężenie tętnic ostatecznie prowadzi do zawałów serca i udarów mózgu.
Witamina C jest również ważna w zapobieganiu i korygowaniu nieregularnego bicia serca. Najczęstszą przyczyną nieregularnego rytmu serca jest przewlekły niedobór witaminy C, minerału magnezu i innych niezbędnych składników odżywczych w komórkach, które generują i przewodzą niezbędne impulsy elektryczne odpowiedzialne za bicie serca. Długotrwałe niedobory niezbędnych składników odżywczych mogą powodować lub nasilać zaburzenia w tworzeniu lub przewodzeniu tych impulsów elektrycznych, powodując w ten sposób wyzwalanie nieprawidłowych rytmów serca. Wynika z tego, że podstawowym rozwiązaniem w zapobieganiu i korygowaniu problemów z nieregularnym biciem serca jest optymalna podaż odpowiednich składników odżywczych.
W tym świetle badanie Journal of Clinical Medicine pomaga wskazać drogę w kierunku systemów opieki zdrowotnej przyszłości. W oparciu o poziom niezbędnych składników odżywczych w komórkach pacjenta, lekarze będą w stanie wykryć i skorygować niedobory, zanim spowodują one problemy. Im szybciej tego rodzaju testy staną się rutyną, tym szybciej choroby układu krążenia i nagłe zgony sercowe mogą zostać zredukowane do ułamka ich obecnej częstości występowania.
Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2025/03/the-lifesaving-potential-of-omega-3-fatty-acids/
- WITAMINA D: potężna rola witaminy słońca w zapobieganiu nowotworom jelita grubego
- Ratujący życie potencjał kwasów tłuszczowych omega-3
- W jaki sposób ANTYOKSYDACYJNA MOC witaminy D napędza zdrowe starzenie się i długowieczność?
- Triada toksycznych składników odżywczych. Trochę: dobrze. Trochę więcej: źle
- Witamina D i choroby autoimmunologiczne; jej niedobór zaburza fundamenty naszego układu odpornościowego
- Witamina C i lizyna – wymarzony zespół dla tkanki łącznej!
- Jesień nadchodzi wielkimi krokami! Już teraz warto zadbać o zdrowie
- Magnez i witamina K2 optymalizują suplementację witaminy D
- Moc witamin na Światowy Dzień Witamin: Nie zapominaj o tym, czego potrzebuje Twój organizm!
- W celu uzyskania optymalnego stanu zdrowia, utrzymuj witaminę D na poziomie 60 ng/ml
- Właściwości zdrowotne kurkuminy potwierdzone badaniami naukowymi
- Właściwości zdrowotne kwasów tłuszczowych Omega-3 potwierdzone badaniami naukowymi