Menu

Szczepionki mRNA przeciwko COVID-19 wiążą się z poważniejszymi szkodami, niż pierwotnie twierdzono

16 grudnia, 2022 - Szczepionki
Szczepionki mRNA przeciwko COVID-19 wiążą się z poważniejszymi szkodami, niż pierwotnie twierdzono

Nowe badanie analizuje występowanie poważnych zdarzeń niepożądanych osób dorosłych na podstawie badań klinicznych po szczepionkach mRNA przeciwko COVID-19 firm Pfizer i Moderna. Opracowana przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii i Australii analiza ujawnia, że szczepionki te były związane w badaniach z nadmiernym ryzykiem “poważnych zdarzeń niepożądanych o szczególnym znaczeniu” wynoszącym 12,5 na 10 000 zaszczepionych osób. Opisując, w jaki sposób ich wyniki budzą obawy, że szczepionki mRNA są związane z większą szkodą niż początkowo szacowano w czasie, gdy otrzymały awaryjną autoryzację, naukowcy mówią, że ich odkrycia wskazują na potrzebę przeprowadzenia formalnych analiz szkodliwości i korzyści.

Analiza przeprowadzona w badaniu wykorzystuje listę priorytetów utworzoną w marcu 2020 r. przez Brighton Collaboration, sieć badań nad bezpieczeństwem szczepionek. Lista zatwierdzona przez Światową Organizację Zdrowia, a następnie aktualizowana, zawiera potencjalne zdarzenia niepożądane istotne dla szczepionek przeciwko COVID-19. Naukowcy z czasopisma Vaccine dostosowali listę Brighton Collaboration do oceny poważnych zdarzeń niepożądanych o szczególnym znaczeniu obserwowanych w badaniach nad szczepionką mRNA przeciwko COVID-19 firm Pfizer i Moderna.

Poważne zdarzenia niepożądane wynikające ze szczepionek mRNA

Badacze opisują, że według ich najlepszej wiedzy lista Brighton Collaboration nie była wcześniej stosowana do poważnych zdarzeń niepożądanych w danych z badań randomizowanych. Dlatego starali się zbadać związek między szczepionkami mRNA przeciwko COVID-19 dopuszczonymi przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) a poważnymi zdarzeniami niepożądanymi określonymi przez Brighton Collaboration, wykorzystując dane z randomizowanych, kontrolowanych placebo badań klinicznych, na których oparto te dopuszczenia.

Do celów prób szczepionek poważne zdarzenia niepożądane zdefiniowano jako zdarzenia niepożądane, które prowadzą do śmierci – incydent, który zagrażał życiu w czasie zdarzenia; hospitalizacją lub przedłużeniem istniejącej hospitalizacji; trwałą lub znaczną niepełnosprawnością / niezdolnością do pracy; wadą wrodzoną lub zdarzeniem ważnym z medycznego punktu widzenia, w oparciu o ocenę medyczną.

Naukowcy stwierdzili, że badanie przeprowadzone przez firmę Pfizer wykazało szczególnie godne uwagi 36-procentowe zwiększenie ryzyka wystąpienia poważnych zdarzeń niepożądanych w grupie otrzymującej szczepionkę w porównaniu z grupą placebo. W badaniu Moderna ryzyko wystąpienia takich zdarzeń było o 6 procent wyższe w grupie otrzymującej szczepionkę w porównaniu z grupą placebo. W sumie, w porównaniu z uczestnikami badania otrzymującymi placebo, badacze stwierdzili, że odbiorcy szczepionek mRNA mieli o 16 procent wyższe ryzyko wystąpienia poważnych zdarzeń niepożądanych.

Poważne zdarzenia niepożądane o szczególnym znaczeniu

Naukowcy ocenili również poważne zdarzenia niepożądane o szczególnym znaczeniu obserwowane w badaniach szczepionki mRNA przeciwko COVID-19 firm Pfizer i Moderna. Takie zdarzenia obejmowały zaburzenia krzepnięcia, zaburzenia pracy serca i inne poważne problemy.

W badaniu Pfizer poważne zdarzenia niepożądane o szczególnym znaczeniu zgłaszano w grupie szczepionek z częstością odpowiadającą 27,7 zdarzeniom na 10 000 zaszczepionych osób. Na każdy 1 milion zaszczepionych osób przekładałoby się to na nadmierne ryzyko wystąpienia 2 770 poważnych zdarzeń niepożądanych. W porównaniu z grupą placebo, osoby otrzymujące szczepionkę firmy Pfizer miały o 57 procent wyższe ryzyko wystąpienia poważnego zdarzenia niepożądanego o szczególnym znaczeniu.

W badaniu Moderna poważne zdarzenia niepożądane o szczególnym znaczeniu zgłaszano w grupie szczepionek z częstością odpowiadającą 57,3 zdarzeniom na 10 000 zaszczepionych osób. Dla każdego 1 miliona zaszczepionych osób przekładałoby się to na nadmierne ryzyko 5 730 poważnych zdarzeń niepożądanych. Osoby otrzymujące szczepionkę Moderna miały o 36 procent wyższe ryzyko wystąpienia poważnego zdarzenia niepożądanego o szczególnym znaczeniu niż osoby z grupy placebo.

Ogólnie rzecz biorąc, w porównaniu z osobami w grupie placebo, osoby otrzymujące te szczepionki miały o 43 procent wyższe ryzyko wystąpienia poważnego zdarzenia niepożądanego o szczególnym znaczeniu. Szczepionki Pfizer i Moderna były związane z nadmiernym ryzykiem wystąpienia poważnych zdarzeń niepożądanych o szczególnym znaczeniu równoważnym 12,5 na 10 000 zaszczepionych osób. Na każdy 1 milion zaszczepionych osób przekładałoby się to na nadmierne ryzyko wystąpienia 1 250 poważnych zdarzeń niepożądanych.

Racjonalna polityka zdrowotna uwzględniałaby potencjalne szkody

Co niepokojące, badacze zauważają, że zarówno w badaniu Pfizera, jak i w badaniu Moderny, nadwyżka ryzyka poważnych zdarzeń niepożądanych o szczególnym znaczeniu była w rzeczywistości wyższa niż redukcja ryzyka hospitalizacji COVID-19. Jest to wyraźnie sprzeczne z tym, co wmówiono opinii publicznej. Jak słusznie zauważają badacze, racjonalne kształtowanie polityki zdrowotnej powinno uwzględniać potencjalne szkody obok potencjalnych korzyści.

We wnioskach badacze twierdzą, że należy przeprowadzić systematyczny przegląd i metaanalizę z wykorzystaniem indywidualnych danych uczestników badań, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące stosunku szkodliwości do korzyści w różnych podgrupach demograficznych, zwłaszcza u osób o niskim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań po szczepionce COVID-19. Dodają, że do właściwej oceny tych pytań potrzebna jest pełna przejrzystość danych z badań klinicznych szczepionki COVID-19. Niestety jednak, 2 lata po globalnym wprowadzeniu szczepionek COVID-19, faktem jest, że dane z badań na poziomie uczestników pozostają niedostępne.

O ile brak przejrzystości może leżeć w interesie finansowym przemysłu szczepionkowego, o tyle z pewnością nie leży w interesie zdrowotnym ogółu społeczeństwa. Jeśli firmy produkujące szczepionki mRNA naprawdę nie mają nic do ukrycia, nadszedł czas, aby to udowodniły.

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2022/12/new-study-confirms-what-we-knew-all-along-mrna-covid-19-vaccines-are-associated-with-more-serious-harms-than-originally-claimed/

Polecam również artykuł: “Szczepionki mRNA promowane przy użyciu wprowadzających w błąd statystyk redukcji ryzyka.”

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Gazeta Wall Street Journal publikuje szczegóły przełomowego patentu Instytutu Badawczego dr Ratha dot. kombinacji składników odżywczych hamujących rozwój koronawirusa | Medycyna Komórkowa
4 miesięcy temu

[…] farmaceutycznego. Wraz z niedawnym badaniem potwierdzającym, że szczepionki mRNA wiążą się z poważniejszymi szkodami , niż pierwotnie twierdzono, publiczne zapotrzebowanie na skuteczne, bezpieczne alternatywne […]

trackback
Rząd brytyjski dyskutował nad wykorzystaniem “strachu” i “poczucia winy”, aby zmusić społeczeństwo do przestrzegania zasad COVID-19 | Medycyna Komórkowa
2 miesięcy temu

[…] i społeczne konsekwencje reakcji na COVID-19 będą trwały przez wiele lat, ale także eksperymentalne szczepionki mRNA stosowane przeciwko koronawirusowi mogą mieć długotrwałe szkodliwe skutki. Biorąc pod […]

2
0
Would love your thoughts, please comment.x