Menu

Wyższy poziom witaminy D poprawia zdolność organizmu do ćwiczeń

28 marca, 2019 - Wydajność organizmu
Wyższy poziom witaminy D poprawia zdolność organizmu do ćwiczeń

Nowe badanie wykazało, że wyższy poziom witaminy D związany jest z lepszą zdolnością organizmu do ćwiczeń. Badanie przeprowadzone przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych miało na celu zbadanie związku między witaminą D a wydolnością sercowo-oddechową. Wyniki pokazują zależność pomiędzy poziomami witaminy D w surowicy a zdolnością serca i płuc do dostarczania tlenu do mięśni podczas wysiłku.

Stwierdzono, że uczestnicy z najwyższym poziomem witaminy D mają znacznie lepszą wydolność wysiłkową, niż osoby o najniższych jej poziomach. Na zmianę tego wyniku nie wpłynęły nawet różne czynniki takie jak: wiek, płeć, rasa, wskaźnik masy ciała i inne.

Warto zauważyć, że każdy wzrost poziomu witaminy D we krwi o 10 nmol/L, związany był ze wzrostem maksymalnej ilości tlenu, którą organizm mógł wykorzystać podczas ćwiczeń. Badania przeprowadzone zostały na uczestnikach poddawanych próbie wysiłkowej na bieżni. Jest to bardzo ważne odkrycie, gdyż wyższy poziom sprawności sercowo-oddechowej jest związany z niższym ryzykiem zgonu. I to nie tylko z powodu chorób układu krążenia, ale także z innej przyczyny.

Optymalizacja wydajności organizmu dzięki synergii składników odżywczych

Od kilku lat wzrasta zainteresowanie rolą witaminy D w poprawianiu sprawności ruchowej. Naukowcy ze Szkocji wykazali, że wolontariusze otrzymujący suplementy witaminy D przez okres 2 tygodni, byli w stanie jeździć dłużej z mniejszym wysiłkiem niż ci, którym podawano tabletki placebo. Stwierdzono również, że osoby suplementujące się witaminą D mają niższe ciśnienie krwi. Ponadto mają niższy poziom hormonu stresu – kortyzolu w moczu.

Chociaż witamina D odgrywa wyraźną rolę w poprawie zdolności organizmu do ćwiczeń, z pewnością nie jest jedynym jej czynnikiem. Zwiększone tętno, które występuje podczas każdej formy ćwiczeń, wymaga ogromnej ilości energii. Mikroskładniki odżywcze są niezbędne do wytwarzania niezbędnej energii w komórkach mięśnia sercowego. Główne mikroskładniki to karnityna, koenzym Q10, witamina C i witaminy z grupy B. Zapewniają one trwałą wytrzymałość fizyczną.

Kluczem do utrzymania optymalnej kondycji jest zapewnienie odpowiedniej synergii składników odżywczych. Przyjmowanie przypadkowych kombinacji mikroelementów może powodować lub pogłębiać nierównowagę innych składników odżywczych w organizmie. Upewniając się, że kombinacje w twoim programie suplementacji są starannie dobrane i odpowiednio wyważone, zmaksymalizujesz skuteczność poszczególnych składników odżywczych. Dzięki temu będziesz w stanie ćwiczyć dłużej, czuć się mniej zmęczony i być mniej podatnym na kontuzje.

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2018/11/new-study-finds-higher-levels-of-vitamin-d-associated-with-better-capacity-for-exercise

Zapisz się do naszego newslettera

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Poniżej zapraszam do dyskusji i zadawania pytań.

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x