Menu

Ochronne działanie resweratrolu na nasze zdrowie

25 września, 2020 - Edukacja zdrowotna
Ochronne działanie resweratrolu na nasze zdrowie

Polifenole są związkami obecnymi w różnych owocach, warzywach, kawie, herbacie i orzechach. Coraz częściej odkrywa się ich niektóre korzystne skutki dla zdrowia. Resweratrol jest polifenolem występującym w bardzo wysokich stężeniach w winogronach, czerwonym winie i purpurowym soku winogronowym oraz w mniejszych ilościach w orzeszkach ziemnych, jagodach, borówkach, żurawinie i ciemnej czekoladzie. Uważa się, że rośliny wytwarzają resweratrol dla ochrony przed zakażeniami bakteryjnym i grzybiczymi.

Resweratrol jest powszechnie znany z działania przeciw starzeniu. Większość przeciwstarzeniowych właściwości resweratrolu wynika z tego, że jest silnym przeciwutleniaczem i środkiem przeciwzapalnym. Ponadto wykazano przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe i przeciwciśnieniowe działanie resweratrolu. Jednym z proponowanych mechanizmów działania resweratrolu może być to, że wpływa na ścieżki produkcji energii w obrębie komórek, zapobiegając degradacji specyficznej cząsteczki zwanej cyklicznym adenozynomonofosforanem (cAMP).

Badacze odkryli, że resweratrol może skutecznie poprawiać stan zdrowia serca poprzez swoje właściwości antyoksydacyjne. Pomaga zapobiegać uszkodzeniom naczyń krwionośnych, obniża poziom złego i zwiększa poziom dobrego cholesterolu oraz zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi. Oprócz właściwości przeciwutleniających i przeciwzapalnych, wykazano także, że resweratrol skutecznie rozrzedza krew na skutek hamowania agregacji płytek. Dzięki produkcji tlenku azotu i relaksacji naczyń krwionośnych resweratrol pomaga utrzymać ciśnienie krwi w optymalnym zakresie.

Stwierdzono ponadto, że resweratrol poprawia tolerancję glukozy przez organizm i opóźnia insulinooporność. Obydwa te mechanizmy są ważne dla jego potencjału przeciwcukrzycowego. Resweratrol zwiększa wrażliwość komórek trzustki na dostępną insulinę oraz zwiększa rozkład glukozy przez komórki bez zwiększania zapotrzebowania na insulinę. Ponadto resweratrol zapobiega również uszkodzeniu nerek przez wysoki poziomu cukru we krwi (nefropatia cukrzycowa). W badaniu klinicznym pacjentom z cukrzycą typu 2 podawano resweratrol z użyciem lub bez użycia standardo wych leków przeciwcukrzycowych. Po trzech miesiącach ciągłej suplementacji resweratrolem zaobserwowano, że u pacjentów przyjmujących resweratrol wystąpiło znaczne zmniejszenie poziomów hemoglobiny glikowanej (Hb1Ac), które są wskaźnikami długoterminowej kontroli glikemii. Także ich wskaźniki całkowitego poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi wykazały znaczną poprawę w porównaniu do poziomów w grupie kontrolnej.

Resweratrol może utrudniać rozwojowi raka na wielu etapach. Właściwości przeciwnowotworowe resweratrolu są przypisywane jego selektywnemu oddziaływaniu na procesy apoptozy (zabija komórki nowotworowe) i angiogenezy (redukuje wzrost naczyń krwionośnych w guzach). Ponadto przez hamowanie niszczących kolagen enzymów metaloproteinazy macierzy (MMP) resweratrol ma również właściwości przeciwprzerzutowe. Przeciwnowotworowe działanie resweratrolu badano w różnych
rodzajach raka, takich jak szpiczak mnogi oraz nowotwory płuc, skóry, sutka, prostaty, żołądka i jelita grubego.

Badaliśmy właściwości antynowotworowe resweratrolu i innych roślinnych związków biologicznych wobec włókniakomięsaka, bardzo agresywnego raka tkanki łącznej. Zastosowana przez nas specyficzna kombinacja związków pochodzenia roślinnego zredukowała wzrost komórek raka w indukowanej apoptozie o 80% przy dawce 100 mikrogramów/ml oraz hamowała wydzielanie enzymów MMP.

Dlatego po włączeniu do codziennej diety resweratrol może nam przynosić korzyści na wiele sposobów, bo chroni układ sercowonaczyniowy, zwiększa energię i wytrzymałość, a nawet potencjalnie zapobiega chorobom Alzheimera i Parkinsona.

Polecam również artykuł: “Ochronne działanie kwercetyny na nasze zdrowie.”

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2017/10/health-protective-effects-of-phytonutrients-resveratrol

Swobodny dostęp do zdrowia naturalnego musi stać się prawem człowieka!

Wraz ze złożeniem mojego podpisu domagam się od mojego własnego rządu oraz rządów wszystkich krajów świata:

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestr
acja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x