Menu

Badania naukowe potwierdzają korzyści zdrowotne żywności ekologicznej

13 maja, 2021 - Żywność ekologiczna
Badania naukowe potwierdzają korzyści zdrowotne żywności ekologicznej

Nowe badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że przejście z konwencjonalnie uprawianych owoców i warzyw na produkty uprawiane ekologicznie, nawet tylko na kilka dni, znacząco obniża poziom pestycydów w organizmach dzieci. Badając 40 dzieci w wieku od 3 do 6 lat, naukowcy z Centrum Badań nad Środowiskiem i Zdrowiem Dzieci w Berkeley odkryli, że dieta ekologiczna szybko obniżyła poziom kilku pestycydów w ich organizmach. Inne badanie uzyskało podobne wyniki i potwierdziło korzyści zdrowotne żywności ekologicznej.

Pod względem odżywczym, korzyści płynące z żywności ekologicznej są już dobrze znane. W 2014 roku międzynarodowy zespół kierowany przez profesora Carlo Leiferta z Newcastle University w Wielkiej Brytanii stwierdził w kompleksowej analizie, że żywność ekologiczna zawiera do 69 procent więcej kluczowych przeciwutleniaczy niż zwykła żywność, a także niższy poziom toksycznych metali i pestycydów. Opierając się na analizie 343 recenzowanych badań z całego świata, wyniki Leiferta zniszczyły mit, że żywność ekologiczna jest odżywczo nie do odróżnienia od tej produkowanej z użyciem pestycydów.

Inne badania potwierdzają pracę Leiferta. Na przykład, przegląd opublikowany w 2009 roku przez Francuską Agencję Żywności AFSSA wykazał, że żywność ekologiczna zawiera więcej minerałów, takich jak żelazo i magnez, a także więcej przeciwutleniaczy. Podobnie stwierdzono w badaniu opublikowanym w 2007 roku, że ekologiczne marchewki, jabłka i brzoskwinie zawierają zwiększoną ilość witaminy C i flawonoidów. Naukowcy analizujący organiczne pomidory wielokrotnie dokonywali porównywalnych ustaleń i potwierdzili, że mają one więcej witaminy C, związków fenolowych i flawonoidów niż ich konwencjonalnie uprawiane odpowiedniki.

Jednym z zarzutów stawianych czasami rolnictwu ekologicznemu jest to, że jego plony są rzekomo niższe niż plony z upraw opartych na pestycydach. Również w tym przypadku analiza naukowa udowodniła, że jest to mit. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Michigan w 2007 roku wykazały, że metody ekologiczne mogą produkować wystarczająco dużo żywności w przeliczeniu na jednego mieszkańca, aby wyżywić obecną populację ludzką, a potencjalnie nawet większą, bez zwiększania powierzchni gruntów rolnych. Analizując 293 różne badania dotyczące wydajności rolnictwa ekologicznego, naukowcy z Michigan stwierdzili, że może ono produkować do trzech razy więcej żywności niż rolnictwo konwencjonalne w krajach rozwijających się oraz że jest w stanie sprostać standardowym metodom produkcji w krajach rozwiniętych.

Wobec przekonujących dowodów na korzyść rolnictwa ekologicznego nie dziwi fakt, że na całym świecie rośnie liczba gospodarstw ekologicznych. W Europie w ostatnich dziesięciu latach nastąpił gwałtowny rozwój rolnictwa ekologicznego. Co roku przybywa około pół miliona nowych hektarów. W związku z tym duński rząd przedstawił ambitny plan podwojenia powierzchni upraw ekologicznych i zwiększenia popytu na żywność ekologiczną. W Stanach Zjednoczonych około 81 procent rodzin odżywia się ekologicznie przynajmniej przez pewien czas.

Dr. Rath opisał w Deklaracji Barletta, jak stworzyć prawdziwie skuteczny, prewencyjny system opieki zdrowotnej. Musimy zburzyć sztuczne bariery, które istnieją pomiędzy odżywianiem i zdrowiem, jak również pomiędzy medycyną i rolnictwem. Pod tym względem rosnąca świadomość dotycząca wyższej zawartości mikroelementów w żywności ekologicznej oraz kluczowa rola, jaką rolnictwo ekologiczne może odegrać dla naszego zdrowia, jak i środowiska naturalnego, będzie stanowić długą drogę do urzeczywistnienia tego celu.

Polecam również artykuł: “Pestycydy znajdują się w ponad 80% przebadanych europejskich glebach.”

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2015/10/scientific-research-increasingly-confirming-the-health-benefits-of-organic-food/

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązu
je!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x