Menu

Katastrofalne dane: 17 mln Polaków żyje poniżej granicy ubóstwa

21 października, 2024 - Polska
Katastrofalne dane: 17 mln Polaków żyje poniżej granicy ubóstwa

Ubóstwo i skrajna bieda są nadal powszechne w całej Polsce i pogłębiają się wraz ze wzrostem inflacji w obliczu załamania gospodarczego.

Nowe dane pokazują, że 2,5 miliona Polaków żyje na co dzień w skrajnym ubóstwie, ale łącznie 17 milionów osób, czyli prawie połowa wszystkich Polaków, żyje poniżej granicy ubóstwa, czyli tzw. minimum socjalnego.

Te dramatyczne dane pochodzą z raportu “Poverty Watch 2024”, przygotowanego przez EAPN Polska, Polski Komitet Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu.

Najnowsze ustalenia, opisujące stan ubóstwa w kraju na koniec 2023 r., pokazują, że najgorzej wygląda kwestia ubóstwa skrajnego. Tutaj liczba Polaków doświadczających tego koszmaru wzrosła z 1,7 do 2,5 miliona w ciągu zaledwie jednego roku – między 2022 a 2023 rokiem.

Spośród tej grupy aż 500 000 to dzieci, co czyni sytuację jeszcze bardziej dramatyczną.

Jeśli ktoś ma mniej pieniędzy niż wynosi minimum egzystencji, jego życie jest zagrożone. Nie ma pieniędzy na mieszkanie, jedzenie, najtańszą odzież i obuwie, leki. Taka osoba żyje w skrajnym ubóstwie” – pisze WP.pl.

Prezes EAPN Polska, dr hab. Ryszard Szarfenberg, tłumaczy, że drastyczny skok liczby osób żyjących poniżej minimum egzystencji to efekt niskiego wzrostu gospodarczego i wysokiej inflacji na początku 2023 roku. Przy jednoczesnym braku zmian w świadczeniach społecznych dla najuboższych.

Jednak znacznie więcej osób żyje po prostu poniżej granicy ubóstwa, jeśli nie w skrajnym ubóstwie. Poniżej tego progu żyje aż 17 mln Polaków, czyli nieco mniej niż połowa naszego społeczeństwa (w 2023 r. ludność Polski liczyła 37,6 mln osób).

Są to przypadki, w których pieniędzy może wystarczyć na przeżycie, ale nie wystarcza ich na dobra i usługi niezbędne do pracy, kształcenia się, utrzymywania więzi rodzinnych i społecznych, a także skromnego uczestnictwa w kulturze i rekreacji. Życie poniżej minimum socjalnego oznacza, że pieniędzy nie wystarcza np. na dostęp do internetu w domu, wyjście do kina raz w miesiącu, na łyżwy czy do parku rozrywki z dzieckiem, na znieczulenie u dentysty, na zakup książek dla dzieci itp.”, czytamy w raporcie.

Źródło: https://rmx.news/article/disastrous-data-17-million-poles-live-below-the-poverty-line/

Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x