Menu

Witaminy: potężne narzędzia prozdrowotne w walce z COVID-19

14 lutego, 2022 - Koronawirus
Witaminy: potężne narzędzia prozdrowotne w walce z COVID-19

W najnowszym badaniu z Iranu zbadano wpływ suplementacji witaminami na nasilenie choroby i odpowiedzi zapalne u pacjentów oddziału intensywnej opieki medycznej, cierpiących na COVID-19. 30 pacjentom podawano kombinację witamin A, C, D, E i B kompleks. Kolejnych 30 pacjentów stanowiło grupę kontrolną i nie otrzymywało ani witamin, ani placebo. Pod koniec badania, po dokonaniu oceny wyników zauważono, że ani jeden uczestnik, któremu podano witaminy nie zmarł. Naukowcy potwierdzili, że suplementacja witaminami może poprawić odpowiedź zapalną i zmniejszyć ciężkość choroby u pacjentów oddziałów intensywnej terapii dotkniętych wirusem COVID-19. Badanie to uzupełnia i tak już imponującą i rosnącą liczbę dowodów na to, że witaminy są potężnym narzędziem prozdrowotnym w walce z pandemią koronawirusów.

Celem badania przeprowadzonego w Szpitalu Imama Chomeiniego w Teheranie była ocena, czy suplementacja multiwitaminowa może poprawić wyniki laboratoryjne i kliniczne pacjentów z COVID-19 przyjętych na szpitalny oddział intensywnej terapii. Wszyscy pacjenci biorący udział w badaniu zostali poinformowani o tym celu i podpisali formularze wyrażające zgodę na udział w badaniu. Badanie zostało opublikowane w recenzowanym czasopiśmie medycznym Trials z otwartym dostępem.

Ratowanie życia i skrócenie czasu pobytu w szpitalu

Zwracając uwagę na synergistyczne działanie witamin we wzmacnianiu funkcji układu odpornościowego, badacze podawali pacjentom z grupy interwencyjnej następujące dawki suplementów podczas 7-dniowego okresu badania:

Witamina A: 25. 000 IU dziennie

Witamina D: 600 000 IU raz podczas badania

Witamina E: 300 IU dwa razy dziennie

Witamina C: 500 mg cztery razy dziennie (plus dodatkowo 113 mg askorbinianu sodu dziennie, co odpowiada 100 mg witaminy C)

Azotan tiaminy (witamina B1): 3,1 mg dziennie

Fosforan ryboflawiny: 4,9 mg dziennie (co odpowiada 3,6 mg witaminy B2)

Nikotynamid (witamina B3): 40 mg dziennie

Chlorowodorek pirydoksyny: 4,9 mg dziennie (co odpowiada 4,0 mg witaminy B6)

Pantotenian sodu: 16,5 mg dziennie (co odpowiada 15 mg kwasu pantotenowego / witaminy B5)

Biotyna: 60 mcg dziennie

Kwas foliowy: 400 mcg dziennie

Cyjanokobalamina (witamina B12): 5 mcg dziennie

Wyniki pokazują, że podczas gdy żaden z 30 pacjentów, którym podawano witaminy, nie zmarł w czasie trwania badania, 4 z 30 pacjentów w grupie kontrolnej zmarło. Ponadto, podczas gdy tylko 4 pacjentów w grupie witaminowej miało pobyt w szpitalu dłuższy niż 7 dni, w sumie 16 pacjentów w grupie kontrolnej miało tak długi pobyt. Ponadto, w porównaniu z grupą kontrolną, u pacjentów z grupy witaminowej stwierdzono istotnie obniżony poziom markerów stanu zapalnego w surowicy krwi. Nie stwierdzono żadnych powikłań ani skutków ubocznych leczenia witaminami.

Czas, aby witaminy weszły do głównego nurtu medycyny

Irańskie badanie wpisuje się do rosnącej liczby dowodów na to, że witaminy są potężnym narzędziem prozdrowotnym w walce z pandemią COVID-19. Już w marcu 2020 r. chiński zespół medyczny poinformował o skutecznym leczeniu pacjentów z koronawirusem za pomocą witaminy C w dużych dawkach. Kolejne badania potwierdziły, że witamina C znacznie zmniejsza śmiertelność u pacjentów z COVID-19, w stanach zagrażających ich życiu. Wykorzystując podejście synergii mikroskładników odżywczych, naukowcy z Instytutu Badawczego Dr. Ratha udowodnili, że połączenie witaminy C z innymi naturalnymi związkami hamuje kluczowe mechanizmy infekcji koronawirusem.

Zespół hiszpańskich lekarzy wykazał, że wysoka dawka witaminy D zmniejsza ryzyko śmierci z powodu wirusa o 60 procent, a badacze z Singapuru wykazali, że codzienne dawki witaminy D, witaminy B12 i magnezu zmniejszają nasilenie COVID-19 u starszych pacjentów. Nadszedł więc czas, aby witaminy weszły do medycznego mainstreamu zapobiegania i leczenia COVID-19.

Polecam również artykuł: “Z dwunastu badań interwencyjnych wynika, że ​​witamina C działa na COVID.”

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2022/01/vitamins-powerful-health-promoting-tools-in-the-fight-against-covid-19/

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x