Menu

Połączenie witaminy C z innymi naturalnymi związkami hamuje kluczowe mechanizmy zakażenia koronawirusem

25 lipca, 2021 - Koronawirus
Połączenie witaminy C z innymi naturalnymi związkami hamuje kluczowe mechanizmy zakażenia koronawirusem

Nowe badanie opublikowane przez zespół badawczy z Instytutu Badań Dr. Ratha dostarczyło ważnego naukowego potwierdzenia skuteczności witaminy C i innych naturalnych związków w obniżaniu efektów ekspresji enzymu konwertującego angiotensynę II (ACE2) na poziomie komórkowym, białkowym i RNA. Obecny w wielu komórkach ludzkiego ciała – ACE2 przyciąga ostatnio wiele uwagi, ponieważ doniesiono, że jest on komórkowym punktem wejścia dla SARS-CoV2. Kierowany przez dr Aleksandrę Niedźwiecki zespół badawczy odkrył, że podczas gdy witamina C ma umiarkowany, ale stały wpływ na obniżenie ekspresji ACE2, połączenie jej z innymi naturalnymi związkami jeszcze bardziej zwiększa jej skuteczność. Naukowcy twierdzą, że zgodnie z ich najlepszą wiedzą, ich badanie jest pierwszym systematycznym podejściem eksperymentalnym do oceny związków naturalnych, które działają w synergii z witaminą C, aby utrudnić kluczowe mechanizmy infekcji koronawirusowej.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Infectious Diseases: Research and Treatment journal, miało ne celu sprawdzenie, czy modulacja ekspresji komórkowej ACE2 może być zaangażowana w zależne od witaminy C korzystne efekty. Naukowcy zastosowali eksperymentalne modele hodowanych ludzkich komórek śródbłonka mikronaczyniowego i ludzkich komórek nabłonka pęcherzyków płucnych, aby przetestować wpływ witaminy C na ACE2 oraz w połączeniu z innymi naturalnymi związkami.

Wyniki pokazują, że sama witamina C ma umiarkowany, ale stały wpływ na obniżenie ekspresji ACE2 na poziomie komórkowym, białkowym i RNA. Palmitynian askorbylu – rozpuszczalna w tłuszczach forma witaminy C, był bardziej skuteczny niż kwas askorbinowy – rozpuszczalna w wodzie forma witaminy, w obniżaniu ACE2. Palmitynian askorbylu był również skuteczny przy znacznie niższych stężeniach, ponieważ może łatwo przekroczyć błony komórkowe i jest bardziej stabilny niż kwas askorbinowy.

Niektóre inne związki naturalne były podobnie skuteczne w obniżaniu ekspresji komórkowej ACE2. Największe efekty hamujące zaobserwowano dla bajkaliny (flawonoid), który obniżył ją o 75% oraz teaflawiny (polifenol) o działaniu antyoksydacyjnym, który obniżył ją o 50%. Co istotne, połączenie tych i innych związków z witaminą C jeszcze bardziej zmniejszyło ekspresję ACE2. Największy wpływ witaminy C zaobserwowano przy połączeniu jej z teaflawiną, która obniżyła ekspresję ACE2 o 87 procent. Połączenie witaminy C z cynkiem obniżyło ekspresję ACE2 o 62 procent, a połączenie jej z kwasem 10-undecenowym (kwas tłuszczowy) obniżyło ekspresję o 53 procent. Witamina C wykazała umiarkowane dodatkowe korzyści w zmniejszaniu ekspresji ACE2 w połączeniu z N-acetylocysteiną i bajkaliną.

Oprócz dostarczenia cennego naukowego potwierdzenia skuteczności mikroskładników odżywczych w kontrolowaniu ekspresji ACE2, badanie to dodatkowo potwierdza znaczenie uwzględniania interakcji składników odżywczych przy badaniu potencjalnych zastosowań terapeutycznych podejść opartych na mikroskładnikach odżywczych. Ponadto pokazuje, że witamina C – zarówno sama, jak i w połączeniu z innymi naturalnymi związkami – powinna być brana pod uwagę przy opracowywaniu profilaktycznych i terapeutycznych podejść do kontrolowania obecnej pandemii.

Instytut Badawczy Dr Ratha jest organizacją non-profit, która chętnie udziela bezpłatnych licencji rządom i instytucjom publicznym na całym świecie.

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2021/02/combining-vitamin-c-with-other-natural-compounds-impedes-key-mechanisms-of-coronavirus-infection/

Print Friendly, PDF & Email
Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
4
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x