
W nowym przeglądzie naukowym opublikowanym w czasopiśmie “Oxidative Medicine and Cellular Longevity” stwierdzono, że witaminy mogą przynosić korzyści w leczeniu choroby Parkinsona. Badanie kliniczne naukowców z Chin przeprowadzone na zwierzętach i ich komórkach, wykazało związek między witaminami a ich stanem. Naukowcy twierdzą, że właściwa suplementacja witamin może zmniejszyć częstość występowania choroby Parkinsona w populacji ogólnej i poprawić objawy kliniczne pacjentów cierpiących na tę chorobę.
Na chorobę Parkinsona cierpi ponad 10 milionów ludzi na całym świecie. Jest to stan, w którym pewne komórki nerwowe w mózgu umierają stopniowo. Jej objawy obejmują drżenie, ekstremalną powolność ruchu i zaburzenia równowagi. Trudności z połykaniem i mówieniem są również częste u osób cierpiących na tę chorobę.
Komórki nerwowe dotknięte chorobą, to te odpowiedzialne za wytwarzanie dopaminy, ważnego przekaźnika chemicznego w mózgu. Typowe objawy choroby Parkinsona pojawiają się, gdy poziom dopaminy staje się zbyt niski.
Głównym sposobem leczenia medycyny konwencjonalnej jest podawanie pacjentom aminokwasu znanego jako L-dopa (lewodopa). Ciało może użyć L-dopy do wytworzenia dopaminy. Jednak pomimo leczenia L-dopą choroba z czasem pogarsza się. W związku z tym istnieje wyraźna potrzeba znalezienia bezpiecznych i skutecznych terapii wspomagających.
Terapeutyczny potencjał witamin w chorobie Parkinsona
Omawiane witaminy w chińskim przeglądzie naukowym obejmują witaminę B3 (nikotynamid, aktywna postać niacyny), witaminę C, D i E.
Związek między witaminami z grupy B a chorobą Parkinsona zyskuje obecnie coraz większą uwagę. Autorzy badający działanie neuroprotekcyjne witaminy B3 wykazali, że dieta bogata w niacynę może zmniejszyć ryzyko choroby Parkinsona. Przytaczają opis przypadku, w którym wykazano, że stosowanie suplementów niacyny poprawia sztywność i szybkość ruchu.
W przeglądzie wspomniano również o zdolności witaminy C do poprawy wchłaniania L-dopy u pacjentów w podeszłym wieku. Co ciekawe autorzy badania wykazali, że witamina C może zmniejszać niezbędną dawkę L-dopy bez obniżania jej skuteczności. Opisali również, że poziom witaminy C w limfocytach, rodzajach białych krwinek, okazał się znacznie niższy u pacjentów z ciężką postacią Parkinsona. Badanie opublikowane w przeglądzie z udziałem 1036 pacjentów potwierdziło to odkrycie, pokazując, że spożycie witaminy C w diecie znacząco zmniejsza ryzyko choroby.
Wiele badań wykazała również, że suplementacja witaminą E może zmniejszyć ryzyko choroby Parkinsona. Ponadto stwierdzono, że długotrwałe leczenie witaminą E może opóźnić stosowanie L-dopy u pacjentów cierpiących na tę chorobę.
Wysokie poziomy witaminy D w surowicy są opisane w przeglądzie jako zmniejszające ryzyko choroby Parkinsona. Znaczące badania epidemiologiczne i kliniczne sugerują, że witamina D ma pozytywny wpływ na chorobę. Autorzy badania podkreślają znaczenie witaminy D, stwierdzając, że pacjenci z niskim jej poziomem mogą wykazywać bardziej nasilone objawy choroby, a suplementacja witaminy D może zapobiec pogorszeniu ich stanu.
Wraz ze wzrostem częstości występowania choroby Parkinsona, potrzeba bezpiecznych i skutecznych terapii będzie rosła. Biorąc pod uwagę udowodnione bezpieczeństwo witamin, wykazane metody terapii w tym przeglądzie naukowym zasługują na poważne rozważenia zarówno ze strony lekarzy, jak i naukowców.
Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2019/05/new-scientific-review-concludes-vitamins-may-have-benefits-in-treatment-of-parkinsons-disease
- Witamina D zmniejsza ryzyko demencji o 40%Według dr. Mercoli W 18-minutowym filmie, emerytowany pedagog i pielęgniarz, John Campbell, szczegółowo opisuje wyniki badania opublikowanego w 2023 roku, które wykazało wpływ niedoboru witaminy D na rozwój choroby Alzheimera i innych form demencji. Nie ma wątpliwości, że optymalizacja poziomu witaminy D jest kluczowym elementem utrzymania optymalnego zdrowia. Witamina D jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach,… Dowiedz się więcej: Witamina D zmniejsza ryzyko demencji o 40%
- Czy ta witamina może spowolnić starzenie się mózgu i zapobiec chorobie Alzheimera?Według dr. Mercoli Stosowanie zróżnicowanej diety opartej na pełnowartościowej żywności zapewnia organizmowi dostęp do niezliczonej ilości zawartych w niej składników odżywczych. Wśród nich znajduje się śladowy składnik odżywczy – rybozyd nikotynamidu (NR), który jest prekursorem dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego (NAD+) i formą witaminy B3. Występujący zarówno w mleku, jak i w postaci suplementów, NR może pomóc zwiększyć… Dowiedz się więcej: Czy ta witamina może spowolnić starzenie się mózgu i zapobiec chorobie Alzheimera?
- „Cudowny lek” na chorobę Alzheimera może potroić ryzyko śmierciW swojej bezwzględnej pogoni za zyskiem przemysł farmaceutyczny od dawna promuje tak zwane „cudowne leki”, które twierdzą, że oferują rozwiązania dla niektórych z głównych zabójczych chorób naszych czasów. Lecanemab, nowy lek na chorobę Alzheimera, jest jednym z takich leków, który był nieustannie reklamowany w mediach głównego nurtu jako rzekomo „początek końca” demencji. Jednak pojawiające się… Dowiedz się więcej: „Cudowny lek” na chorobę Alzheimera może potroić ryzyko śmierci
- Co robią eksperci, aby zapobiegać chorobie Alzheimera?Światowi eksperci ogłaszają globalny Dzień Zapobiegania Chorobie Alzheimera 15 maja Grupa wiodących na świecie naukowców zajmujących się zdrowiem mózgu zebrała się, aby zainicjować Dzień Zapobiegania Chorobie Alzheimera. Odbywający się 15 maja dzień ma na celu podniesienie świadomości na temat naukowo udowodnionych sposobów zapobiegania chorobie Alzheimera. Jeśli zapytasz przeciętną osobę, co powoduje chorobę Alzheimera, prawdopodobnie odpowie… Dowiedz się więcej: Co robią eksperci, aby zapobiegać chorobie Alzheimera?
- Jak mikroskładniki odżywcze mogą obniżyć ryzyko demencji?Demencja to problem, który może dotknąć każdego z nas lub naszych bliskich, zwłaszcza gdy się starzejemy. Choć wiele osób woli o tym nie myśleć, warto wiedzieć, że miliony ludzi na świecie już teraz żyją z tą chorobą, a liczba ta stale rośnie. Co ciekawe, kobiety są dwa razy bardziej narażone na demencję niż mężczyźni. Demencja… Dowiedz się więcej: Jak mikroskładniki odżywcze mogą obniżyć ryzyko demencji?
- 10 najlepszych naturalnych sposobów leczenia ADHD popartych badaniami klinicznymiZespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) to diagnoza stawiana milionom dzieci na całym świecie, charakteryzująca się zachowaniami i objawami, takimi jak impulsywność, brak uwagi i nadpobudliwość, które mogą znacząco pogorszyć wyniki w nauce i funkcjonowanie społeczne. Istnieje wiele teorii próbujących wyjaśnić jego pochodzenie, przy czym główny nacisk kładziony jest na wyjaśnienia neurochemiczne, a nawet… Dowiedz się więcej: 10 najlepszych naturalnych sposobów leczenia ADHD popartych badaniami klinicznymi
- CHOROBA ALZHEIMERA: terapie żywienioweAndrew W. Saul Na początek bardzo dobra wiadomość: Niacyna zatrzymuje i odwraca chorobę Alzheimera.Dawka odpowiadająca 2 000 do 3 000 mg witaminy B3 dziennie podawana myszom z chorobą Alzheimera. Jeden z badaczy stwierdził: “Pod względem poznawczym byli wyleczeni. Działali tak, jakby nigdy nie zachorowali”.http://orthomolecular.org/resources/omns/v04n25.shtml Zobacz także:Odwrócenie choroby Alzheimera i optymalizacja zdrowia mózgu za pomocą medycyny… Dowiedz się więcej: CHOROBA ALZHEIMERA: terapie żywieniowe
- Badanie łączy mikroplastik i nanoplastik z chorobą Parkinsona i demencjąBadanie wykazało, że mikroplastiki i nanoplastiki wpływają na określone białko znajdujące się w mózgu, powodując zmiany związane z chorobą Parkinsona i niektórymi rodzajami demencji. Mikrodrobiny plastiku i nanoplastiki Mikrodrobiny plastiku i nanoplastiki to dwa rodzaje odpadów z tworzyw sztucznych, które stały się poważnym problemem dla środowiska i zdrowia ludzkiego. Cząsteczki mikroplastiku, powstające w wyniku degradacji… Dowiedz się więcej: Badanie łączy mikroplastik i nanoplastik z chorobą Parkinsona i demencją
- Nazistowskie korzenie „Brukselskiej UE”Opublikowana po raz pierwszy w 2010 roku książka “Nazistowskie korzenie Brukselskiej Unii Europejskiej”, zawierająca kopie wcześniej niepublikowanych dokumentów historycznych pochodzących z międzynarodowych archiwów, dowodzi, że kluczowi architekci Unii Europejskiej zostali wybrani spośród tych samych technokratów, którzy wcześniej opracowali plany powojennej Europy pod kontrolą nazistów. Ujawniając, w jaki sposób niedemokratyczny charakter Unii Europejskiej wykazuje znaczne podobieństwo… Dowiedz się więcej: Nazistowskie korzenie „Brukselskiej UE”
- Cytaty z książek, które dają do myśleniaDożyliśmy czasów, w których jesteśmy świadkami oraz głównymi aktorami wielkich przemian. Ludzie, którzy sieją zło odkrywają karty i swoje prawdziwe oblicze. To jaką rolę przyjmiesz w najbliższych latach zadecyduje o tym, czy staniesz się ofiarą czy zwycięzcą nadchodzących przemian. Masz do wyboru tylko dwie drogi. Innych już nie ma. Możesz nadal wspierać ten system i… Dowiedz się więcej: Cytaty z książek, które dają do myślenia