Menu

Witaminy przynoszą korzyści w leczeniu choroby Parkinsona

5 czerwca, 2019 - Choroba Parkinsona
Witaminy przynoszą korzyści w leczeniu choroby Parkinsona

W nowym przeglądzie naukowym opublikowanym w czasopiśmie “Oxidative Medicine and Cellular Longevity” stwierdzono, że witaminy mogą przynosić korzyści w leczeniu choroby Parkinsona. Badanie kliniczne naukowców z Chin przeprowadzone na zwierzętach i ich komórkach, wykazało związek między witaminami a ich stanem. Naukowcy twierdzą, że właściwa suplementacja witamin może zmniejszyć częstość występowania choroby Parkinsona w populacji ogólnej i poprawić objawy kliniczne pacjentów cierpiących na tę chorobę.

Na chorobę Parkinsona cierpi ponad 10 milionów ludzi na całym świecie. Jest to stan, w którym pewne komórki nerwowe w mózgu umierają stopniowo. Jej objawy obejmują drżenie, ekstremalną powolność ruchu i zaburzenia równowagi. Trudności z połykaniem i mówieniem są również częste u osób cierpiących na tę chorobę.

Komórki nerwowe dotknięte chorobą, to te odpowiedzialne za wytwarzanie dopaminy, ważnego przekaźnika chemicznego w mózgu. Typowe objawy choroby Parkinsona pojawiają się, gdy poziom dopaminy staje się zbyt niski.

Głównym sposobem leczenia medycyny konwencjonalnej jest podawanie pacjentom aminokwasu znanego jako L-dopa (lewodopa). Ciało może użyć L-dopy do wytworzenia dopaminy. Jednak pomimo leczenia L-dopą choroba z czasem pogarsza się. W związku z tym istnieje wyraźna potrzeba znalezienia bezpiecznych i skutecznych terapii wspomagających.

Terapeutyczny potencjał witamin w chorobie Parkinsona

Omawiane witaminy w chińskim przeglądzie naukowym obejmują witaminę B3 (nikotynamid, aktywna postać niacyny), witaminę C, D i E.

Związek między witaminami z grupy B a chorobą Parkinsona zyskuje obecnie coraz większą uwagę. Autorzy badający działanie neuroprotekcyjne witaminy B3 wykazali, że dieta bogata w niacynę może zmniejszyć ryzyko choroby Parkinsona. Przytaczają opis przypadku, w którym wykazano, że stosowanie suplementów niacyny poprawia sztywność i szybkość ruchu.

W przeglądzie wspomniano również o zdolności witaminy C do poprawy wchłaniania L-dopy u pacjentów w podeszłym wieku. Co ciekawe autorzy badania wykazali, że witamina C może zmniejszać niezbędną dawkę L-dopy bez obniżania jej skuteczności. Opisali również, że poziom witaminy C w limfocytach, rodzajach białych krwinek, okazał się znacznie niższy u pacjentów z ciężką postacią Parkinsona. Badanie opublikowane w przeglądzie z udziałem 1036 pacjentów potwierdziło to odkrycie, pokazując, że spożycie witaminy C w diecie znacząco zmniejsza ryzyko choroby.

Wiele badań wykazała również, że suplementacja witaminą E może zmniejszyć ryzyko choroby Parkinsona. Ponadto stwierdzono, że długotrwałe leczenie witaminą E może opóźnić stosowanie L-dopy u pacjentów cierpiących na tę chorobę.

Wysokie poziomy witaminy D w surowicy są opisane w przeglądzie jako zmniejszające ryzyko choroby Parkinsona. Znaczące badania epidemiologiczne i kliniczne sugerują, że witamina D ma pozytywny wpływ na chorobę. Autorzy badania podkreślają znaczenie witaminy D, stwierdzając, że pacjenci z niskim jej poziomem mogą wykazywać bardziej nasilone objawy choroby, a suplementacja witaminy D może zapobiec pogorszeniu ich stanu.

Wraz ze wzrostem częstości występowania choroby Parkinsona, potrzeba bezpiecznych i skutecznych terapii będzie rosła. Biorąc pod uwagę udowodnione bezpieczeństwo witamin, wykazane metody terapii w tym przeglądzie naukowym zasługują na poważne rozważenia zarówno ze strony lekarzy, jak i naukowców.

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2019/05/new-scientific-review-concludes-vitamins-may-have-benefits-in-treatment-of-parkinsons-disease

Zapisz się do naszego newslettera

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Poniżej zapraszam do dyskusji i zadawania pytań.

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x