Menu

Zagrożenia związane z substancjami chemicznymi w żywności

29 czerwca, 2019 - Chemia w żywności
Zagrożenia związane z substancjami chemicznymi w żywności

Badania wykonane w Danii wykazały, że wpływ substancji chemicznych znajdujących się w żywności, może być znacznie bardziej szkodliwy niż początkowo sądzono. Nawet małe dawki substancji, takich jak pestycydy i polichlorowane bifenyle (PCB) mogą wzmacniać swoje negatywne skutki gdy występują w kombinacjach.

Z oczywistych korzyści dla ich producentów, tradycyjne podejście do oceny ryzyka chemikaliów w żywności uwzględniło jedynie wpływ każdego pojedynczego związku. Nawet na globalnym poziomie regulacyjnym nie uwzględnia się istotnego faktu, że pestycydy, sztuczne dodatki do żywności i inne syntetyczne chemikalia, spożywane są w kombinacjach. Skumulowany długotrwały wpływ, jaki spożycie wielu substancji chemicznych ma na zdrowie konsumentów, został w ten sposób w dużej mierze pominięty.

W związku z tym wiele chemikaliów obecnych w naszej żywności jest produkowanych przez firmy farmaceutyczne i chemiczne. Ponadto firmy te chcą zakazać stosowania bezpiecznych, nie podlegających patentowi suplementów witaminowych i zmusić nas do spożywania żywności GMO. Podobnie jak w przypadku leków farmaceutycznych i nasion GMO, głównym powodem, dla którego istnieje wiele z tych chemikaliów, jest to, że mogą być one opatentowane.

Nie trudno sobie zatem wyobrazić, że rozprzestrzenianie chemikaliów w żywności może być postrzegane przez ich producentów, jako podwójna korzyść finansowa. A to dlatego, że jednocześnie zwiększa się sprzedaż opatentowanych leków stosowanych w leczeniu chorób spowodowanych spożyciem tych chemikaliów. Pod tym względem dobrym przykładem jest lista pełnoprawnych członków Brytyjskiego Stowarzyszenia Przemysłu Chemicznego, organizacji reprezentującej firmy chemiczne i farmaceutyczne w Wielkiej Brytanii, która ilustruje, jak ściśle powiązane są ze sobą te dwie branże.

Żywność ekologiczna naszą przyszłością

Jak przewiduje Dr Rath, w przyszłym prewencyjnym systemie opieki zdrowotnej, owoce i warzywa, które sadzimy i jemy, będą uprawiane ekologicznie bez pestycydów i GMO. W połączeniu z czystym powietrzem i wodą będą one naturalnie uprawiane w naszych ogrodach i na polach naszych gospodarstw. Ale, jak podkreśla dr Rath, ten kwantowy skok naprzód dla ludzkości nie nadejdzie sam – musimy go sami zorganizować! Tworząc domowy ogród warzywny, ucząc się o kompostowaniu i naturalnym, zrównoważonym podejściu do uprawy żywności, możesz nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale też ochronić swoje zdrowie. Ponadto możesz przyczynić się do stworzenia świata, w którym darmowe jedzenie i zdrowe środowisko stanie się naszą rzeczywistością.

Jak przetrwać sezon imprezowy – poradnik

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2015/04/research-from-denmark-confirms-dangers-of-chemical-cocktails-in-foods

Zapisz się do naszego newslettera

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Poniżej zapraszam do dyskusji i zadawania pytań.

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x