Menu

Związek między suchą karmą, nowotworami i chorobami u zwierząt

7 grudnia, 2023 - Zdrowie zwierząt
Związek między suchą karmą, nowotworami i chorobami u zwierząt

Około 95% suchej karmy dla zwierząt jest wytwarzane przy użyciu procesu wytłaczania, który zamienia mieszanki składników w kulki karmy. Powoduje również znaczne uszkodzenia tych składników.

Oto jak ogólnie działa ten proces: partie składników karmy dla psów lub kotów są mieszane, rozdrabniane i podgrzewane pod wysokim ciśnieniem, przeciskane przez śrubę w kształcie spirali (pojedynczą lub dwuślimakową), a następnie przez matrycę wytłaczarki. Rezultat nazywa się przypominającym wstążkę ekstrudatem, który jest następnie cięty i suszony.

Proces wytłaczania obejmuje wyjątkowo wysokie temperatury. Badania pokazują, że suszenie karmy dla zwierząt domowych w temperaturze od 160°C (320°F) do 180°C (356°F) może znacznie obniżyć jej wartość odżywczą. W przypadku małych kulek karmy (4 mm / około 0,16 cala) temperatura suszenia 200°C (392°F) obniżyła stężenie aminokwasów proliny, lizyny całkowitej i lizyny reaktywnej.

Znacząco zmniejszyło się też stężenie kwasów linolenowego (omega-3) i linolowego (omega-6) – niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz wzrosło stężenie kwasu oleinowego (jednonienasyconego omega-9). Wzrost poziomu kwasu oleinowego może wskazywać na utlenianie lipidów w mniejszych kulkach karmy podczas procesu suszenia.

Utlenianie lipidów może powodować powstawanie nieprzyjemnego posmaku i aromatu, a także potencjalnie zjełczałych, toksycznych związków. Jest to główny powód, dla którego producent żywności Steve Brown zaleca dodawanie tłuszczów do karmy dla zwierząt domowych w czasie karmienia, a nie przed przetworzeniem karmy.

Wysoka temperatura stosowana podczas wytłaczania i krótkie ramy czasowe procesu (poniżej pięciu minut) powodują ciągłe chemiczne i fizyczne zmiany w mieszaninie składników. Zmiany te obejmują utratę witamin, denaturację białek (tj. zmianę struktury molekularnej białka), żelatynizację skrobi i inaktywację czynników odżywczych.

Utrata witamin

Według raportu Animal Nutrition Group z Uniwersytetu Wageningen w Holandii z 2008 roku, proces wytłaczania niszczy przede wszystkim witaminę A, witaminę E i witaminy z grupy B w suchej karmie. W raporcie nie było dostępnych danych dotyczących witamin D i K.

Procent utraty witamin podczas wytłaczania jest bardzo różny – od niewielkiej utraty 4% tiaminy do wysokiej 65% utraty witaminy A. Należy pamiętać, że witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie, co oznacza, że organizm Twojego zwierzaka nie jest w stanie ich magazynować – należy je dostarczać codziennie poprzez dietę.

Denaturacja białek

Białka stosowane w mieszankach suchych karm dla zwierząt domowych często pochodzą zarówno ze źródła zwierzęcego, jak i roślinnego. Mniej kosztowne białka roślinne nie zawierają aminokwasów wystarczających do zaspokojenia potrzeb żywieniowych mięsożernych psów i kotów, dlatego zgodnie ze standardami AAFCO w każdej przetworzonej karmie dla zwierząt domowych musi być określony rodzaj białka zwierzęcego oznaczonego jako „kompletne i zbilansowane”. Aminokwasy nie radzą sobie dobrze podczas wytłaczania. Według badania cytowanego w raporcie Animal Nutrition Group,

„… zaobserwowano duże przeszacowanie zawartości dostępnej lizyny, tak że stosunek aminokwasów w stosunku do lizyny w karmie może nie być optymalny dla promowania zdrowia zwierząt. Proces wytłaczania może mieć również wpływ na inne aminokwasy, takie jak arginina, tryptofan, cysteina i histydyna.

Szczególne znaczenie mogą mieć aminokwasy siarkowe (cysteina i metionina), które często ograniczają dietę kotów, ponieważ te aminokwasy są podatne na utlenianie”.

W odniesieniu do denaturacji białek, według raportu: „Łagodna denaturacja białek może uczynić je bardziej podatnymi na enzymy trawienne, a tym samym poprawić strawność tych białek (Hendriks i Sritharan, 2002)”.

Denaturacja zachodzi podczas procesu wytłaczania, a często wcześniej w przypadku białek zwierzęcych, które po zmieleniu są podgrzewane przed dodaniem do mieszaniny składników.

Denaturacja modyfikuje strukturę białka. W przypadku białek roślinnych, takich jak soja i kukurydza, denaturacja ułatwia trawienie tych biologicznie nieodpowiednich pokarmów. Jednak w przypadku białek pochodzenia zwierzęcego jest korzystna tylko wtedy, gdy źródła białka nie spełniają norm, co ma miejsce w większości popularnych suchych karm dla psów i kotów, które składają się z niestrawnych resztek mięs.

Wytłoczone produkty pochodzenia zwierzęcego są częstym źródłem białka w suchej karmie dla zwierząt. Niestety są trudne do strawienia i przyswojenia przez psy i koty.

Denaturacja zachodzi nawet w przypadku wysokiej jakości mięsa zwierzęcego

Niestety dochodzi również do denaturacji wysokiej jakości, chudych całych kawałków mięsa wykorzystywanych w najwyższej jakości suchych karmach dla zwierząt domowych. Denaturacja biologicznie odpowiedniego białka ma odwrotny skutek niż to, co osiąga się w przypadku niskogatunkowego mięsa zwierzęcego na bazie zboża. Denaturacja sprawia, że te niegdyś zdrowe białka są trudniejsze do strawienia i przyswojenia przez psa lub kota.

W badaniu opublikowanym w 2017 roku naukowcy z Norwegian University of Life Sciences postanowili sprawdzić, czy dodanie świeżego mięsa z kurczaka do przetworzonej karmy dla psów przygotowanej z hydrolizowanego białka łososia i mączki drobiowej zwiększyło strawność białka. Nic dziwnego, że mięso z kurczaka nie zwiększyło strawności, ponieważ według naukowców „ekstruzja zdawała się negować wyższą strawność” kurczaka.

Naukowcy założyli, że „przyczyną obniżenia wartości odżywczej surowego kurczaka może być wysoka temperatura podczas wytłaczania”. Zaobserwowali, że strawność pojedynczych aminokwasów, zwłaszcza kwasu asparaginowego i cysteiny, które są wrażliwe na ciepło, „ulega nieproporcjonalnemu zmniejszeniu podczas testowania w ekstrudowanej żywności w porównaniu z testem pojedynczym”.

Nie jest to zaskakujące. Surowa żywność zawiera wszystkie pierwotne składniki odżywcze, które są tracone podczas wszelkiego rodzaju gotowania, a zwłaszcza podczas długiego gotowania w wysokiej temperaturze, a także wytłaczania, używanego do produkcji przetworzonej karmy dla zwierząt.

Zmiana struktury zdrowego białka, która zachodzi pod wpływem wysokiej temperatury, może być przyczyną alergii pokarmowych. Badania pokazują, że układ odpornościowy może nie rozpoznać zmienionej struktury białka i traktuje je jak antygen. Ponadto duża utrata aminokwasów podczas obróbki w wysokiej temperaturze nasuwa pytanie, czy wytłaczanie odegrało rolę w kryzysie DCM związanym z żywieniem.

Żelatynizacja skrobi

Należy zdać sobie sprawę, że cała sucha karma dla zwierząt, w tym karma bez zbóż, zawiera skrobię, ponieważ jest ona niezbędna do powstania produktu końcowego. Gdy surowe składniki zostaną poddane działaniu ciepła i wilgoci podczas wytłaczania, skrobia w mieszaninie żelatynizuje. Pomaga to związać kulki karmy, a także powoduje rozszerzenie się produktu po przejściu przez matrycę.

Wysoka zawartość skrobi, wynosząca od 30% do 40% mieszanki składników, obniża gęstość, a tym samym wagę produktu końcowego, co jest korzystne dla producenta. Sucha karma dla kotów i szczeniąt zwykle zawiera około 30% skrobi, a karma dla psów 40%.

Jednak niektóre mieszanki suchej karmy dla zwierząt domowych mogą zawierać dwa razy tyle skrobi, głównie z ziaren zbóż, które jak wszystkie zboża są biologicznie nieodpowiednie dla psów i kotów. Co ciekawe, uważa się, że proces wytłaczania zmniejsza negatywne skutki zawartości zbóż w mieszankach suchej karmy dla zwierząt domowych. Według raportu Animal Nutrition Group:

„Jednym z wyzwań związanych ze stosowaniem zbóż w diecie psów jest obecność szkodliwych dla psów czynników przeciwodżywczych. Badania nad NAF [czynnikami aktywnymi żywieniowo] w dietach psów pokazują, że ekstruzja dezaktywuje aktywność NAF, zwłaszcza białek (Purushotham et al., 2007)”.

Innym faktem związanym ze skrobią wymienionym w raporcie jest to, że warunki wytłaczania i rodzaj użytej skrobi mogą wpływać na odpowiedź glukozy i insuliny u psów po posiłku składającym się z suchej karmy. Wytłaczany ryż, który jak wielu właścicieli zwierząt domowych błędnie zakłada, jest zdrowszym rodzajem skrobii, powoduje wyższą reakcję na glukozę i insulinę niż inne ekstrudowane skrobie, takie jak jęczmień, kukurydza, pszenica i sorgo.

Dezaktywacja czynników aktywnych żywieniowo

Składniki stosowane w suchych mieszankach karm dla zwierząt domowych, w szczególności rośliny strączkowe, zawierają niepożądane czynniki aktywne żywieniowo (NAF), które zakłócają trawienie i wchłanianie składników odżywczych.

Przykładem czynników aktywnych odżywczo są inhibitory trypsyny, zwane także inhibitorami proteazy. Te toksyny są najczęściej kojarzone z produktami sojowymi. Inhibitory trypsyny to substancje chemiczne, które zmniejszają dostępność trypsyny, enzymu kluczowego dla trawienia.

Proces wytłaczania stosowany przy produkcji suchej karmy dla zwierząt domowych dezaktywuje niepożądane NAF w mieszance składników. Zmniejsza również aktywność naturalnie występujących toksyn, takich jak alergeny, glikoalkaloidy i mykotoksyny, które znajdują się w zbożach przed wytłaczaniem.

Jednak proces wytłaczania nie eliminuje całkowicie aktywności tych toksycznych substancji. Sucha karma skażona mykotoksynami nadal stanowi duże zagrożenie dla zwierząt domowych, nawet po zakończeniu procesu produkcyjnego i są regularnie przyczyną wycofywania karmy dla zwierząt domowych.

Inaktywacja przeciwutleniaczy i polifenoli naturalnie występujących w surowych składnikach stosowanych do produkcji karmy dla zwierząt domowych nie została oceniona, ale badania dotyczące żywienia ludzi pokazują, że korzystne związki bioaktywne uległy zmniejszeniu lub całkowitej inaktywacji podczas obróbki w wysokiej temperaturze.

Świeże jest najlepsze

Jak możesz sobie wyobrazić, jest to szczególnie kłopotliwe dla zwierząt chorych na nowotwory, choroby wątroby i nerek, a także z niezliczonymi innymi znaczącymi wyzwaniami zdrowotnymi, które doprowadziły do produkcji specjalistycznej karmy. Spożywanie tych substancji podczas próby wyzdrowienia lub poprawy poważnego problemu medycznego może być bezowocne.

Powyżej wymieniono tylko kilka przykładów problemów ze spożywaniem wysoko przetworzonej karmy dla zwierząt domowych. Kiedy karma opuszcza wytłaczarkę jest pozbawiona wielu składników odżywczych, więc producenci muszą je dodać z powrotem (stosując syntetyczne zamienniki), aby spełnić minimalne wymagania żywieniowe.

Istnieje również ryzyko występowania rakotwórczych związków chemicznych w karmie, a także zawartości szkodliwych produktów reakcji Maillarda, w tym końcowych produktów zaawansowanej glikacji (AGE), które u ludzi zaostrzają cukrzycę, zaburzają czynność nerek i są powiązane ze starzeniem się, w tym z chorobą Alzheimera, chorobami neurologicznymi i nowotworami.

Oczywiście firmy produkujące karmę dla zwierząt domowych nigdy nie będą prowadzić badań oceniających poziomy tych związków w swoich produktach, ponieważ ich wyniki byłyby katastrofalne dla sprzedaży. Jednak organizacja non-profit CANWI podjęła się tego działania.

Wyniki pierwszego badania porównującego zawartość AGE w suchej, konserwowanej i świeżej żywności są już dostępne, a informacje są przygotowywane dla czasopism weterynaryjnych i żywieniowych, aby lekarze, naukowcy, badacze, opiekunowie zwierząt domowych i producenci mieli wszystkie informacje potrzebne do ulepszenia procesu przetwarzania żywności (poparte badaniami).

Zalecane jest karmienie psa lub kota dietą najwyższej jakości. Najlepsze rodzaje karmy dla zwierząt, to różnorodne produkty pełnowartościowe, zbilansowane pod względem odżywczym, nieprzetworzone lub minimalnie przetworzone (mrożone, suszone powietrzem lub liofilizowane).

Celem karmienia zwierząt domowych, dzięki czemu naprawdę mogą się rozwijać, jest jak najdokładniejsze naśladowanie diety ich przodków (nieprzetworzonej, z większością kalorii pochodząca z białka i zdrowego tłuszczu). Jest to szczególnie ważne, jeśli zwierzę jest chore, nie rozwija się prawidłowo lub po prostu chcesz zadbać o jak najlepsze zdrowie swojego pupila.

Podstawową rekomendacją jest karmienie zwierzaka taką ilością nieprzetworzonej, świeżej karmy, na jaką Cię stać. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na karmienie całkowicie świeżymi, surowymi lub delikatnie ugotowanymi produktami, zamiast tego wprowadź świeże przekąski. Badania pokazują, że dostarczanie dowolnej ilości zdrowej żywności psom i kotom jest lepsze niż jej zupełny brak.

Inne opcje do rozważenia: w tygodniu zaplanuj 14 posiłków, z czego 2-4 posiłki będą składały się ze świeżej żywności lub podziel je 50/50, co oznacza, że jeden posiłek dziennie to przetworzona karma dla zwierząt, a drugi to świeży posiłek. Podejmij małe kroki w celu zapewnienia najlepszej diety dla swojego psa lub kota, na jaką możesz sobie pozwolić, i pamiętaj, że każda ilość świeżych przekąsek i posiłków specyficznych dla danego gatunku jest lepsza niż żadna.

Każdy kęs pokarmu połykany przez zwierzę jest albo korzystny dla jego zdrowia, albo szkodliwy; wszystkie pokarmy w jakiś sposób wpływają na organizm. Im więcej naturalnej i nieprzetworzonej żywności spożywa Twój pies lub kot, tym lepiej.

Źródło: https://polish.mercola.com/sites/articles/archive/2021/01/21/wytlaczanie-suchej-karmy-dla-zwierzat-domowych.aspx

Print Friendly, PDF & Email
Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x