Menu

Błonnik ważny dla układu pokarmowego – część 1

19 lutego, 2020 - Układ pokarmowy
Błonnik ważny dla układu pokarmowego – część 1

“Jesteś tym, co jesz” jest popularnym obecnie określeniem, jednak jeszcze bardziej trafnym stwierdzeniem jest: “Jesteś tym, co trawisz”. Dzieje się tak dlatego, że składniki pokarmowe nie będą dostępne dla organizmu, jeśli nie będą optymalnie trawione i wchłaniane przez przewód pokarmowy. Słabo funkcjonujący układ pokarmowy prowadzi do niedostatecznego wchłaniania / odżywiania składników odżywczych i rozwoju różnych problemów zdrowotnych, takich jak sezonowe alergie, refluks żołądka i przełyku, stany autoimmunologiczne, takie jak choroba Crohna i Zespół jelita drażliwego.

Nasza zdolność do walki z grypą sezonową lub poważnymi infekcjami zależy od zdrowego układu pokarmowego. Podobnie jak wszystkie inne układy narządów w naszym organizmie, układ pokarmowy potrzebuje nie tylko makroskładników pokarmowych (węglowodanów, białek i tłuszczów) i mikroskładników pokarmowych (witamin, minerałów i aminokwasów), ale także błonnika pokarmowego.

Błonnik pokarmowy (włókno pokarmowe) nie był kiedyś uważany za ważny składnik naszej diety, ze względu na brak zrozumienia jego specyficznej roli w organizmie. Błonnik pokarmowy nie jest składnikiem odżywczym. Składa się on z węglowodanów złożonych, które nie są trawione w naszym organizmie. Nie dostarcza on żadnych kalorii, ale jest niezwykle ważny dla naszego zdrowia.

Badania pokazują, że najczęstsze przyczyny zgonów na świecie – choroby serca, nowotwory i udary – związane są ze złym wyborem diety i stylu życia. Według Centrum Zwalczania Chorób co trzecia osoba będzie miała cukrzycę do roku 2050. Tak gwałtowny wzrost zachorowań obserwuje się także w innych chorobach przewlekłych, otyłości, zespole metabolicznym i chorobach nowotworowych. Jednocześnie, ze względu na zwiększone spożycie żywności przetworzonej i produktów z mięsa czerwonego, stale spada spożycie błonnika pokarmowego.

Źródła błonnika

Zalecane dzienne spożycie błonnika pokarmowego ogółem dla osób dorosłych wynosi 38 gramów dla mężczyzn i 25 gramów dla kobiet. Źródłem włókna pokarmowego są warzywa, owoce oraz zboża i rośliny strączkowe. Dobre źródła błonnika roślinnego znajdują się w kalafiorach, brokułach, selerze naciowym, ziemniakach, grochu, fasoli, marchwi, szparagach, karczochach, ogórkach, kabaczkach letnich, pietruszce i brukselkach. Jabłka, pomarańcze, grejpfruty, jeżyny, pomidory, daktyle i rodzynki to doskonałe owoce, które dostarczają błonnika pokarmowego. Specyficzne ziarna o wysokiej zawartości błonnika to otręby pszenne, chleb pełnoziarnisty, otręby owsiane i ryżowe oraz brązowy ryż i jęczmień. Do roślin strączkowych należą nerki, fasola morska, fasola szparagowa, fasola czarna, fasola lima, soczewica i ciecierzyca.

Błonnik pokarmowy jest korzystny w zapobieganiu chorób zawartych w “zespole metabolicznym”. Stan ten charakteryzuje się otyłością brzuszną, wysokim poziomem cukru we krwi (cukrzyca) oraz wysokim poziomem cholesterolu, co z kolei zwiększa zapadalność na choroby układu krążenia i wiele rodzajów nowotworów. Ponadto włókno pokarmowe może pomóc w zapobieganiu wielu zaburzeniom trawiennym, takim jak przewlekłe zaparcia, zespół jelita drażliwego, hemoroidy, refluks żołądka i wrzody żołądka, zapalenie uchyłków i ewentualnie rak jelita grubego. Dieta bogata w błonnik pokarmowy jest również pomocna w profilaktyce niektórych chorób skóry, takich jak trądzik. Włókno pokarmowe może również zmniejszyć ryzyko powstawania kamieni żółciowych i nerkowych.

Polecam również artykuł “Terapeutyczna skuteczność probiotyków.”

Źródło: https://www.drrathresearch.org/latest-news/item/87-dietary-fiber-digestive-health-1

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Print Friendly, PDF & Email
Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
1
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x