Menu

Co oznacza mętny mocz

17 października, 2023 - Układ moczowy
Co oznacza mętny mocz

Płyny, sole i produkty przemiany materii – to trzy główne składniki moczu, które organizm wydala. Chociaż mocz ma zazwyczaj kolor słomkowy, zwłaszcza w przypadku odpowiedniego nawodnienia organizmu, możliwe jest, że w niektórych przypadkach będzie mieć inny kolor lub nietypowy zapach. To wyjaśnia, dlaczego klarowność lub zmętnienie moczu może ostrzegać lekarzy o możliwych zaburzeniach w organizmie.

Czasem można zaobserwować zmętnienie moczu, który może wyglądać jak mętna biała substancja. Jeśli martwisz się i chcesz wiedzieć, co to oznacza i dlaczego tak się dzieje, przeczytaj ten przewodnik.

Co powoduje zmętnienie moczu? Oto 19 możliwych przyczyn

Badania wykazały, że istnieje wiele przyczyn zmętnienia moczu u kobiet i mężczyzn. Oto kilka przykładów:

Zmiana poziomu pH moczu — mętny mocz może być spowodowany zwiększoną ilością fosforanów (fosfaturia) lub moczanów (hiperoksaluria), które mogą powodować oddawanie zasadowego lub kwaśnego mętnego moczu o białawym kolorze.
Zwiększona produkcja śluzu w szyjce macicy podczas owulacji u kobiet — podczas owulacji organizm kobiety może wytwarzać więcej ciągliwego śluzu, który ma mleczną lub kremową barwę. Śluz może mieszać się z moczem i nadawać mu mętny wygląd. Uważa się to za normalne zjawisko, ale jeśli wydzielina ma nieprzyjemny zapach lub inny kolor, należy zgłosić się do lekarza.
Odwodnienie — urolog, dr Kimberly Cooper, zauważa, że odwodnienie może powodować zmętnienie moczu z powodu nadmiernego stężenia składników, które są w nim zawarte.
Kamienie nerkowe — mętny mocz to jeden z wielu objawów kamieni nerkowych, do których należą również ból ciała (w boku lub pleców, poniżej żeber, pachwin lub brzucha), częste oddawanie moczu, gorączka i dreszcze.
Infekcje dróg moczowych (ZUM) — mętny mocz może być wskaźnikiem ZUM. Infekcje są zwykle wywoływane przez bakterie Escherichia coli (E. coli) lub bakterie żołądkowo-jelitowe. Osoby mające ZUM mogą również odczuwać ból miednicy, pieczenie podczas oddawania moczu i zwiększoną potrzebę oddawania moczu.
Infekcje nerek — zwane również odmiedniczkowym zapaleniem nerek. Infekcje nerek występują, gdy bakterie wywołujące ZUM przedostaną się do jednej lub obu nerek. Osoby z infekcją nerek mogą mieć mętny mocz, gorączkę, dreszcze, ból ciała (pleców, boku, pachwin lub brzucha), nudności lub wymioty.
Chyluria — występuje, gdy płyn limfatyczny, który pomaga w rozprowadzaniu tłuszczu i białka w organizmie oraz wspomaga układ odpornościowy, przedostaje się do nerek. Chyluria może być wywołana przez pasożyta zwanego Filaria Bancrofta (Wuchereria Bancrofti), guzy, urazy lub wrodzone wady układu limfatycznego. Osoba chora może odczuwać ból podczas oddawania moczu, mieć zwiększoną potrzebę oddawania moczu lub zaobserwować krew w moczu.
Infekcje drożdżakowe — mocz może zmętnieć, gdy zakażenie drożdżakowe, które jest zwykle spowodowane szybkim wzrostem grzyba Candida albicans w pochwie, spowoduje powstanie gęstej, białej wydzieliny przypominającej twaróg, która miesza się z moczem.
Bakteryjne zapalenie pochwy — odnosi się do zapalenia pochwy wywoływanego głównie przez zaburzenia równowagi bakteryjnej. Bakteryjne zapalenie pochwy powoduje pojawienie się cienkiej, szaro-białej wydzieliny, która może zmieszać się z moczem i spowodować jego zmętnienie.
Choroby przenoszone drogą płciową (STD), takie jak rzeżączka, chlamydioza i rzęsistkowica — choroby przenoszone drogą płciową mogą powodować zmętnienie moczu, ponieważ zwiększają produkcję szarej lub białej wydzieliny w pochwie, która może mieszać się z moczem przechodzącym przez ujście pochwy.
Wytrysk wsteczny — niewłaściwy skurcz mięśnia lub zwieracza odpowiedzialny za zapobieganie przedostawaniu się nasienia do pęcherza może powodować wytrysk wsteczny. Ten stan charakteryzuje się głównie tym, że nasienie dostaje się do pęcherza, zamiast zostać wydalonym z organizmu. Mężczyźni, którzy doświadczają wytrysku wstecznego, mogą zauważyć zmętnienie moczu lub obecność śladów nasienia w moczu.
Zapalenie gruczołu krokowego (prostaty) — jednym z objawów tej choroby, zwykle wywoływanej przez infekcję bakteryjną, jest wydzielina z cewki moczowej, która może mieszać się z moczem i powodować jego zmętnienie.
Leczenie raka prostaty — mężczyźni poddawani radykalnej prostatektomii, otwartej prostatektomii, laparoskopowej prostatektomii lub prostatektomii da Vinci w celu leczenia raka prostaty mogą wydalać mętny mocz. Wynika to z zastosowania cewnika podczas procesu gojenia.
Późne stadia raka prostaty — według Centrum Medycznego Mount Sinai, w niedrożnym pęcherzu może gromadzić się krew lub osad. Jeśli zostaną one wydalone z organizmu wraz z moczem, mogą spowodować jego zmętnienie.
Cukrzyca — mętny mocz może wskazywać na cukrzycę typu 1 lub 2, chociaż w przypadku tych chorób istnieją również inne poważne objawy, na które należy zwrócić uwagę. Wiadomo, że ta choroba prowadzi do uszkodzenia nerek i powoduje trudności w prawidłowym filtrowaniu moczu. Z tego powodu mocz może zawierać substancje, które nie powinny się w nim znajdować, takie jak cukry, co może to prowadzić do zmętnienia moczu.
Ropomocz lub podwyższona liczba białych krwinek (WBC) — mocz może być czasami mętny z powodu ropomoczu – stanu charakteryzującego się zwiększoną liczbą białych krwinek. Białe krwinki mogą przechodzić do moczu z powodu chorób takich jak ZUM, rzeżączka, śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego, gruźlica, zapalenie płuc i choroby nerek, a nawet z powodu przyjmowania leków takich jak diuretyki, penicylina i inne antybiotyki, inhibitory pompy protonowej (np. omeprazol), niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak aspiryna i ibuprofen.
Lipiduria, czyli ślady lipidów w moczu — autorzy artykułu opublikowanego w 2015 w Radiology Case Reports zauważyli, że lipiduria, choć rzadka, może powodować wydzielanie mętnego moczu.
Przetoka jelitowo-pęcherzowa — przetoka jelitowo-pęcherzowa oznacza obecność otworu między pęcherzem a jelitem. Według badania opublikowanego w 2017 roku w International Journal of Surgery Case Reports, przetoki jelitowe pojawiają się zwykle z powodu chorób takich jak zapalenie uchyłków jelita, choroba Leśniowskiego-Crohna lub rak jelita grubego i mogą powodować takie objawy, jak zmętnienie moczu i wzdęcia brzucha.
Hiperurykozuria, czyli wysoki poziom kwasu moczowego w moczu — może się rozwinąć u osób często spożywających produkty wysokopurynowe, takie jak anchois, skorupiaki, sardynki, podroby, groszek, szpinak, szparagi, grzyby, drożdże i napoje alkoholowe.

Oprócz wyżej wymienionych przyczyn, zmętnienie moczu może powodować zanieczyszczenie innymi substancjami, takimi jak osad z rozdętego pęcherza, krwinki czerwone (RBC), tłuszcze, śluz, komórki nabłonka lub ropa. Ten objaw mogą również wywołać problemy metaboliczne.

Mętny mocz występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, głównie ze względu na anatomię kobiet. Na przykład, zakażenia dróg moczowych, które mogą powodować zmętnienie moczu, są wywoływane przez bakterie E. Coli – szczep bakterii, który może z łatwością namnażać się w żeńskim pęcherzu i przechodzić z odbytnicy do cewki moczowej.

Co oznacza mętny mocz u kobiet w ciąży?

Kobiety w ciąży wydalające mętny mocz, ale bez żadnych innych objawów, nie muszą się niepokoić. Jest to dość powszechne w czasie ciąży ze względu zmiany hormonalne, które mogą wywołać wzrost ilości wydzieliny z pochwy, która po zmieszaniu z moczem powoduje jego zmętnienie.

Jeśli jednak wydzielina wygląda na ciemniejszą lub występują objawy, takie jak trudności z oddawaniem moczu lub pieczenie, może to wskazywać na ZUM, w przypadku którego należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Według amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) co najmniej 8% ciężarnych kobiet jest podatnych na ZUM. Infekcja jest przeważnie wywoływana przez szczepy bakterii, takie jak Enterobacteriaceae, E. coli, Klebsiella pneumonia, koagulazo-ujemne Staphylococcus, Staphylococcus aureus i paciorkowce z grupy B.

Mętny mocz u dzieci

Mętny mocz może również pojawiać się u niemowląt i dzieci, co może wskazywać na którąkolwiek z następujących infekcji:

  • Infekcje dróg moczowych (ZUM) — mętny mocz jest jednym z wielu objawów ZUM, który można sklasyfikować jako zakażenie górnych dróg moczowych (wpływa na nerki) lub zakażenie dolnych dróg moczowych (wpływa na cewkę moczową). WebMD zauważa, że około 8% dziewcząt i 2% chłopców przed ukończeniem 5 roku życia może mieć zdiagnozowany ZUM.

Ryzyko tej infekcji jest większe u dziewcząt ze względu na ich anatomię – mają one zwykle krótszą cewkę moczową, co umożliwia bakteriom z okolicy odbytu przedostanie się do pochwy lub cewki moczowej.

  • Infekcja pęcherza lub nerek — niektóre szczepy bakterii znajdujące się w jelitach mogą wywołać infekcję w organizmie dziecka, zwłaszcza gdy organizm dziecka nie jest w stanie zwalczyć patogenów. Mętny, ciemny, krwawy lub cuchnący mocz jest jednym z wielu objawów tej choroby.

Jeśli zauważysz mętny mocz w nocniku dziecka lub na jego pieluszce, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Poinformowanie o tym lekarza pomoże w ustaleniu, czy Twoje dziecko cierpi na infekcję pęcherza lub nerek i umożliwi wdrożenie odpowiedniego leczenia.

W jaki sposób zapach moczu pomaga określić stan zdrowia?

Możesz zmarszczyć nos na myśl o powąchaniu moczu, ale w rzeczywistości jest to jeden ze sposobów pozwalających dowiedzieć się więcej o stanie zdrowia. Jeśli mocz ma słodki, owocowy lub drożdżowy zapach, należy niezwłocznie porozmawiać z lekarzem.

Słodko pachnący mocz może sygnalizować niekontrolowaną cukrzycę, natomiast mocz, który ma owocowy lub drożdżowy zapach, może wskazywać na chorobę syropu klonowego (MSUD). MSUD to zaburzenie metaboliczne, które dotyka co najmniej 1 na 185 000 niemowląt na całym świecie. Uniemożliwia organizmowi dziecka prawidłowe metabolizowanie aminokwasów, powodując szereg innych objawów, takich jak wymioty, letarg, zaburzenia ruchu i opóźnienie rozwoju.

MSUD to dziedziczna choroba genetyczna. W celu jej zdiagnozowania zaleca się wykonanie odpowiednich badań genetycznych.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli zmętnieniu moczu towarzyszą inne objawy

Mętny mocz to problem zdrowotny, który może wystąpić u kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Chociaż w niektórych przypadkach jego pojawienie się nie powinno wzbudzać niepokoju, ponieważ wynika z powodu normalnych zmian zachodzących w organizmie, czasami może wskazywać na obecność infekcji lub choroby.

Jeśli zmętnieniu moczu towarzyszą inne objawy, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Rozpoczęcie leczenia wymaga zdiagnozowania stanu odpowiedzialnego za zmętnienie moczu. Jeśli jest to spowodowane problemem medycznym, należy zapytać lekarza, w jaki sposób można przywrócić prawidłowy stan zdrowia i naturalny kolor moczu.

Źródło: https://polish.mercola.com/sites/articles/archive/2020/10/17/co-oznacza-metny-mocz.aspx

Print Friendly, PDF & Email
Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x