Menu

Polski system opieki zdrowotnej w obliczu miliardowych strat

26 października, 2024 - Polska
Polski system opieki zdrowotnej w obliczu miliardowych strat

Podczas gdy lekarze i pielęgniarki odnotowali znaczny wzrost płac, usługi i opieka nie wzrosły.

Według szacunków, przyszłoroczna luka w finansowaniu służby zdrowia może wynieść nawet 12 miliardów złotych (2,76 miliarda euro). Według Money.pl, lewicowo-liberalny rząd ma teraz poważny problem.

Portal wymienia jedną z przyczyn pogłębiającej się luki w kosztach fiskalnych jako szybko rosnące płace w sektorze opieki zdrowotnej.

Od kilku lat obowiązuje tzw. ustawa wydatkowa, która nakazuje wzrost wydatków na służbę zdrowia w relacji do PKB, docelowo do 7 proc. Jednocześnie obowiązuje ustawa o wynagradzaniu pracowników wykonujących zawody medyczne. Zakłada ona wzrost wynagrodzeń, “co oznacza, że znaczna część pieniędzy na zdrowie idzie na podwyżki”. Dlatego co roku każdy polski minister zdrowia może mówić tylko o kolejnym rekordzie w wydatkach na zdrowie.

“Tylko w ostatnich dwóch latach skutki finansowe dla Narodowego Funduszu Zdrowia z tytułu wprowadzenia w życie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych w latach 2022-2024 wyniosły prawie 80 mld zł” – podaje źródło w Radzie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Około 90 procent środków, które zostały dodatkowo wpompowane w system opieki zdrowotnej w ciągu ostatnich trzech lat, poszło na podwyżki wynagrodzeń, pisze Money.pl. Źródło w polskim parlamencie dodaje, że przy tej skali wzrostu cen wielu lekarzy bierze mniej dyżurów w szpitalach, “bo i tak zarobią, ale mniej pracując”.

Kiedyś nikt nie chciał świadczyć usług w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Dziś, gdy słyszą, że będą one świadczone w ramach NFZ, po prostu zacierają ręce z radości, powiedziało źródło.

Sytuacja przekłada się na realny spadek efektywności systemu ochrony zdrowia. “W ramach podsumowania pierwszego półrocza 2024 r. wiemy, że wartość świadczeń w kluczowych obszarach wzrosła średnio o ok. 20 proc. Niestety wzrost ten nie dorównał dynamice wzrostu liczby świadczeń i tylko w niewielkim stopniu przełożył się na wzrost liczby pacjentów objętych opieką” – czytamy w raporcie z posiedzenia Rady Narodowego Funduszu Zdrowia.

“Koszty rosną w bardzo szybkim tempie, ale nie przekłada się to na liczbę świadczeń, co w praktyce oznacza, że płacimy głównie za wzrost wynagrodzeń” – powiedział Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Źródło: https://rmx.news/article/polands-healthcare-system-facing-billions-in-losses/

Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x