
Premier Viktor Orbán stwierdził we wtorek w Szekszárd, że Europa Zachodnia nie jest już wzorem dla Węgier, ostrzegając, że migracja, brak bezpieczeństwa i upadek gospodarczy stanowią zagrożenie dla Zachodu. Wezwał Węgrów do podążania własną drogą narodową.
Orbán: Węgry muszą wytyczyć własną drogę, a nie kopiować Zachód
Autor: Ádám Bráder
Premier Viktor Orbán oświadczył we wtorek, że skończyła się era, w której Węgrzy mogli po prostu zakładać, że wszystko na zachód od kraju jest lepsze. Przemawiając podczas otwarcia basenu Sipos Márton w Szekszárd, przekonywał, że choć Europa Zachodnia może być nadal bogatsza, nie można już powiedzieć, że życie tam jest bezpieczniejsze lub pewniejsze.
Orbán wskazał na kwestie migracji, erozji tradycji chrześcijańskich i tego, co określił jako pojawienie się równoległych społeczeństw na Zachodzie. Ostrzegł, że pójście drogą Brukseli przyniesie wyższe podatki, pieniądze płynące na Ukrainę, utratę suwerenności i ryzyko dotarcia wojny do granic Węgier. Zamiast tego, powiedział, Węgry muszą podążać własnym narodowym kursem, aby pozostać bezpieczną wyspą pokoju.
“Mimo wojen, przesuwających się granic i komunizmu, naród przetrwał”
Premier nawiązał również do dziesiątej rocznicy bitwy o Röszke, kiedy to migranci próbowali przedostać się na Węgry, przedstawiając ją jako przypomnienie o stawce, jaką jest utrzymanie bezpieczeństwa narodowego. Podkreślił historyczną odporność Węgier, zauważając, że pomimo wojen, przesuwających się granic i komunizmu, naród przetrwał. “A jednak jesteśmy tutaj i tu pozostaniemy” – powiedział, obiecując, że przy dalszym wsparciu Węgry mogą ponownie stać się silnym i zamożnym krajem.
Orbán zwrócił uwagę na projekty rozwojowe realizowane w Szekszárd w ramach programu Nowoczesne Miasta, w tym budowę basenu, inwestycje przemysłowe i infrastrukturalne oraz inicjatywy na rzecz tworzenia miejsc pracy. Podkreślił, że program pozwolił lokalnym społecznościom decydować o swoich priorytetach, a nie był dyktowany przez Budapeszt.
“Program pozwolił lokalnym społecznościom określić swoje priorytety”
Według Orbána nowy obiekt, nazwany na cześć Mártona Siposa, rekordzisty świata w pływaniu, urodzonego w Szekszárd, jest czymś więcej niż obiektem sportowym. Reprezentuje miejsce wspólnoty, więzi i wspólnej aktywności. Chwalił Szekszárd jako miasto kochane za kulturę wina i szanowane za dziedzictwo literackie, nazywając je miejscem siły i inspiracji pomimo szerszych wyzwań regionalnych i globalnych.
Źródło: https://expose-news.com/2025/09/17/viktor-orban-hungary-should-shun-the-european-unions-policies-and-forge-its-own-path/
- Walka o utrzymanie władzy: UE przeznaczy w przyszłości 8,5 miliarda euro na media i organizacje pozarządowe
- Unia Europejska wymknęła się spod kontroli
- Amerykańska kongresmenka opublikowała banknoty euro „takie, jak powinny naprawdę wyglądać”
- Cenzura to już przeszłość – sankcje są nowym zagrożeniem dla wolności słowa w Unii Europejskiej
- Ursula von der Leyen wypowiada wojnę wolności słowa: nazywa ją „wirusem”, a cenzurę „szczepionką”
- Cyfrowe euro: „To nie jest postęp, to powolna zmiana systemu”
- A-WEF 2025: „Europa musi być chroniona przed Unią Europejską
- Unia Europejska pokazuje swoje prawdziwe oblicze – rezygnuje z pozorów demokracji
- A-WEF 2025: „Reemigracja jest konieczna i wykonalna” – ale jak?
- Unia Europejska i Ukraina: Miliardowy pakt na rzecz wiecznej wojny
- Wielkie europejskie polowanie na pieniądze: 22% podatku za płatności gotówką?
- Fico: „Jeśli życie Rosjan lub Ukraińców nie ma żadnej wartości dla Zachodu, to ja się wycofuję”.













