Menu

„Ćwiczenia Polaris”: WHO właśnie przeprowadziła 2-dniową symulację pandemii

12 kwietnia, 2025 - WHO
„Ćwiczenia Polaris”: WHO właśnie przeprowadziła 2-dniową symulację pandemii

Światowa Organizacja Zdrowia WHO przeprowadziła w zeszłym tygodniu dwudniową symulację pandemii.

Te ostatnie ćwiczenia, nazwane „Exercise Polaris”, obejmowały ponad 15 krajów i 20 agencji zdrowia.

Według agencji zdrowia w ćwiczeniu wzięło udział ponad 350 grup ratownictwa medycznego, symulując wybuch fikcyjnego wirusa rozprzestrzeniającego się na całym świecie.

Wygląda na to, że po nieudanej pandemii ptasiej grypy w 2024 i 2025 roku, agencja będzie próbowała wymyślić nowe sposoby na poddanie populacji swoim planom…., które bez wątpienia będą obejmować szczepienia.

W komunikacie prasowym WHO stwierdziła: Kraje uczestniczące obejmowały Kanadę, Kolumbię, Kostarykę, Danię, Etiopię, Niemcy, Irak, Królestwo Arabii Saudyjskiej, Mozambik, Nepal, Pakistan, Katar, Somalię, Ugandę i Ukrainę, z dodatkowymi krajami jako obserwatorami. Każdy kraj uczestniczył za pośrednictwem swojej krajowej struktury koordynacji kryzysowej i pracował w rzeczywistych warunkach, aby dzielić się informacjami, dostosowywać polityki i aktywować swoją reakcję.

Regionalne i globalne agencje i organizacje zajmujące się zdrowiem, w tym Africa CDC, European CDC, IFRC, IOM, UNICEF i ustanowione sieci kryzysowe, takie jak Global Outbreak Alert and Response Network, inicjatywa Emergency Medical Teams, partnerzy Stand-by i Międzynarodowe Stowarzyszenie Krajowych Instytutów Zdrowia Publicznego, współpracowały w celu wspierania reakcji kierowanych przez poszczególne kraje. W ramach tego ćwiczenia ponad 350 ekspertów ds. zdrowia połączyło się na całym świecie.

„To ćwiczenie dowodzi, że kiedy kraje są liderami, a partnerzy łączą się, świat jest lepiej przygotowany” – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. „Żaden kraj nie może sam stawić czoła kolejnej pandemii. Ćwiczenie Polaris pokazuje, że globalna współpraca jest nie tylko możliwa, ale wręcz niezbędna”.

W trakcie symulacji kraje prowadziły własne działania w zakresie reagowania, jednocześnie angażując WHO w koordynację, wytyczne techniczne i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Ćwiczenie stanowiło rzadką okazję dla rządów do przetestowania gotowości w realistycznym środowisku, w którym zaufanie i wzajemna odpowiedzialność były równie ważne jak szybkość i zdolność.

„Ćwiczenie miało na celu zastosowanie w praktyce procedur reagowania między agencjami na międzynarodowe zagrożenia dla zdrowia. Skuteczna koordynacja i procesy interoperacyjności są kluczem do zagwarantowania terminowych interwencji w sytuacjach zagrożenia zdrowia” – powiedziała dr Mariela Marín, wiceminister zdrowia Kostaryki, dziękując Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia za wsparcie i członkom Krajowego Systemu Zarządzania Ryzykiem za ich zaangażowanie.

Czy powinniśmy się martwić?

Przypomnijmy, że w 2019 r. odbyły się ćwiczenia symulacyjne. Ćwiczenie symulowało wybuch now

ego koronawirusa, który doprowadził do poważnej pandemii

Przypadkowo miało to miejsce tuż przed wybuchem pandemii COVID-19.

Źródło: https://thepeoplesvoice.tv/exercise-polaris-the-who-just-conducted-a-2-day-pandemic-simulation/

Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x